facebook

Przeczytaj artykuły o wybranej marce

testy aut nowych
testy aut używanych
Seat » Nowy Seat Arona

Nowy Seat Arona

Kategoria: Seat|Komentarze: 0|Data: 2017-06-27 13:32:12

Po zeszłorocznej premierze SEAT-a Ateca, do grona SUV-ów SEAT-a dołącza właśnie mniejsza Arona. Atrakcyjna, nowoczesna, funkcjonalna i dynamiczna – Arona ma wszelkie cechy, aby powtórzyć sukces starszego brata.

Arona została zbudowana na nowej, innowacyjnej platformie A0 MQB, jako drugie auto w koncernie Volkswagen (pierwszy był SEAT Ibiza). Nadwozie Arony mierzy 4138 mm długości, czyli jest dłuższe od Ibizy o 79 mm.

Prawdziwa różnica tkwi jednak w wysokości obu modeli. Arona jest wyższa od Ibizy aż o 99 mm (1543 mm), charakteryzuje się o 15 mm wyższym prześwitem oraz znacznie większą przestrzenią wewnętrzną. Na tle obszernej Ibizy dużo miejsca przybyło nad głowami pasażerów – odpowiednio 37 mm z przodu i 33 mm w drugim rzędzie. Dzięki temu siedzenia zostały zamontowane wyżej, co daje odczuwalne korzyści. Po pierwsze, łatwiej wsiąść i wysiąść z auta, po drugie – kierowca ma lepszą widoczność w każdym kierunku. Dodatkowe milimetry przekładają się również na bagażnik, który zyskał największą w swoim segmencie pojemność 400 litrów.

W kabinie wyraźnie dostrzegalna jest ogromna dbałość o detale. Nie dość, że wnętrze jest przestronne, dodatkowo zapewnia duże możliwości indywidualizacji, a także imponuje pod względem odczuwalnej jakości oraz ergonomii. Przestrzeń została tu zaprojektowana w taki sposób, aby wszystkie elementy obsługi i instrumenty skierowane były w stronę kierowcy. Umożliwia to nie tylko łatwe korzystanie z przycisków i przełączników, będących na wyciągnięcie ręki, ale i podnosi bezpieczeństwo jazdy, pozwalając kierowcy skupić się przede wszystkim na drodze.

W centralnym miejscu deski rozdzielczej umieszczono nowoczesny ekran multimedialny z 8-calowym wyświetlaczem dotykowym o wysokiej rozdzielczości. Zaopatrzony w funkcje Apple CarPlay, Android Auto oraz Mirror Link, pozwala na jak najlepszą integrację ze smartfonem.

Każdy nowoczesny samochód musi być bezpieczny. Ma zatem nie tylko chronić pasażerów przed skutkami wypadku, ale przede wszystkim dbać o to, aby nie doszło do kolizji. W przypadku Arony nie ma więc miejsca na żadne kompromisy, a kierowcę wspomagają liczne systemy. Są to m.in.: kontrolujący odstęp od pojazdu z przodu Front Assist, adaptacyjny tempomat (ACC), układ wykrywający inny pojazd w martwym polu oraz asystent zmęczenia. Ponadto codzienne korzystanie z Arony ułatwiają: dostęp bezkluczykowy Kessy, czujniki deszczu i zmierzchu, asystent podjazdu, a także automatyczne wspomaganie parkowania.

Do napędu Arony służy gama wydajnych, nowoczesnych i niezawodnych silników. Wszystkie mają wtrysk bezpośredni, turbosprężarkę oraz funkcję start/stop. Gamę rozpoczynają jednostki benzynowe – 3-cylindrowe silniki 1.0 TSI o mocy 95 KM lub 115 KM oraz 150-konne, 4-cylindrowe 1.5 TSI. Grupę wysokoprężną stanowią dwa warianty silnika 1.6 TDI. Silnik 95-konny został połączony z ręczną przekładnią o 5 biegach (lub 7-stopniowym DSG), a mocniejszy, 115-konny – z przekładnią 6-biegową.

Podobnie jak Leon, Ateca i Ibiza, SEAT Arona od początku sprzedaży będzie występował w czterech wersjach wyposażeniowych. Są to Reference, Style, FR i Xcellence.


www.swiataut.net          zdjęcia: Seat

Komentarze:

Brak komentarzy
Zaloguj się aby dodawać komentarze