facebook

Przeczytaj artykuły o wybranej marce

testy aut nowych
testy aut używanych
Škoda » PIERWSZA JAZDA: Skoda Karoq Style 2.0 TDI 150 KM 4x4 DSG

PIERWSZA JAZDA: Skoda Karoq Style 2.0 TDI 150 KM 4x4 DSG

Kategoria: Škoda|Komentarze: 0|Data: 2017-10-26 13:42:04

Na słonecznej Sycylii odbyła się prezentacja najnowszego SUV-a Skody – modelu Karoq. Podczas jazd testowych mogłem przekonać się osobiście jak Karoq sprawuje się zarówno na drodze, jak i w terenie.

Do jazd testowych otrzymałem Karoq’a w wersji Style w czarnym kolorze nadwozia i wyposażone w 18 calowe alufelgi. Muszę przyznać, że wyglądał bardzo dobrze. Stylistycznie Karoq nawiązuje do swojego starszego i większego brata – Kodiaq’a. Ale moim zdaniem Karoq jest od niego ładniejszy i zgrabniejszy dzięki zwartej konstrukcji i lepszym proporcjom nadwozia. Przód identycznie jak w Kodiaq’u zdobią w pełni LED-owe reflektory i wysoko umieszczone światła przeciwmgielne z funkcją doświetlania zakrętów. Z tyłu również znalazły się LED-owe światła (niestety bez LED-owych kierunkowskazów).

Wnętrze Karoq’a jak przystało na Skodę jest praktyczne, przemyślane i ergonomiczne. Znajdziemy tu rozwiązania i wyposażenie znane z innych modeli marki. Wnętrze testowego auta utrzymano w czarno-beżowej kolorystyce. Materiały wykończeniowe są dobrej jakości – beżowa skóra na fotelach, miękkie plastiki na desce rozdzielczej i tunelu środkowym i trochę elementów w kolorze Piano Black.

Przednie fotele są wygodne i wyposażono je w podgrzewanie siedzisk. Kierowca i pasażer mają dużą swobodę ruchów i wystarczającą ilość miejsca na nogi i nad głową. Z tyłu również miejsca jest sporo. Testowe auto wyposażono w system VarioFlex umożliwiający przesuwanie każdego z trzech siedzisk do przodu/tyłu, regulacji kąta pochylenia oparć lub całkowity demontaż foteli. Dodatkowo skrajne fotele wyposażono w podgrzewanie.

Bagażnik jest duży i ma regularny kształt, a dodatkowo znajdziemy w nim sporo rozwiązań ułatwiających przewożenie bagaży takich jak siatki, haczyki czy schowki na drobiazgi. Klapę bagażnika można otworzyć i zamknąć bezdotykowo, wystarczy mieć kluczyk w kieszeni i przesunąć nogą pod tylnym zderzakiem. Otwór załadunkowy jest bardzo duży, a próg bagażnika nie przeszkadza w ładowaniu bagaży. Pojemność bagażnika różni się w zależności od wyposażenia tylnych foteli w system VarioFlex i wynosi 521 litrów przy standardowych fotelach i od 479 do 588 litrów z fotelami wyposażonymi w VarioFlex.

Wyposażenie testowego egzemplarza było bardzo bogate i obejmowało niemal wszystkie elementy z listy opcji dodatkowych. Znalazły się tu m.in.: systemy Lane Assist, Front Assist, aktywny tempomat, pełne światła LED z przodu, 18 calowe alufelgi, asystent parkowania z kamerą cofania i czujnikami z przodu i z tyłu, panoramiczny dach, ambientowe oświetlenie wnętrza i system multimedialny Columbus .

System Columbus obsługuje się przy pomocy dotykowego ekranu o przekątnej 9,2 cala. Ekran ma świetną rozdzielczość i bardzo dobrze reaguje nawet na najlżejszy dotyk. Obsługa systemu jest szybka i bezproblemowa. Karoq może być wyposażony również w cyfrowy zestaw wskaźników zastępujący tradycyjne zegary, Niestety cyfrowe zegary nie znalazły się na wyposażeniu testowanego przeze mnie auta i nie udało mi się przejechać Karoqiem wyposażonym w ten dodatek. Aby sprawdzić jak działają będę musiał poczekać na pełnowymiarowy test tego auta.

Testowego Karoq’a napędzał dobrze znany silnik 2.0 TDI o mocy 150 KM połączony z automatyczną skrzynią dwusprzęgłową DSG. Za napęd 4x4 odpowiadał Haldex V generacji. Silnik diesla pracował bardzo kulturalnie i sprawnie rozpędzał to ważące 1,5 tony auto. Sprint do 100 km/h trwa 9,3 sekundy a prędkość maksymalna wynosi 195 km/h.

Karoq mimo podwyższonego zawieszenia prowadzi się bardzo pewnie, przewidywalnie i komfortowo. Nieźle radził sobie z pokonywaniem dziur i nierówności których na drogach Sycylii nie brakowało. Nie przechylał się tez zbyt mocno na łukach. Karoq’a wyposażono w system Driving Mode Select umożliwiający wybór jednego z pośród pięciu trybów jazdy (Normal, Sport, Eco, Individual i Offroad). Podczas jazd drogami Sycylii podróżowałem głównie w trybie Normal który zapewniał optymalne połączenie komfortu i pewności prowadzenia. Tryb Sport na te dziurawe drogi był nieco za twardy. Przez kilkanaście kilometrów poruszałem się również używając trybu Offroad. Po jego aktywacji system wyłącza ESP i aktywuje asystenta zjazdu ze wzniesienia. Jest to bardzo użyteczne i pomocne rozwiązanie dla osób które nie mają dużego doświadczenia w jeździe terenowej.

Po przejechaniu kilkuset kilometrów nowym SUV-em Skody na myśl przychodzi mi stwierdzenie że Karoq może stać się kolejnym bestsellerem czeskiej marki. Stanowi on dobrą propozycję dla osób szukających kompaktowego SUV-a, gdyż jest to ładne, bogato wyposażone i komfortowe auto wykorzystujące dobrze znane i sprawdzone technologie.

Najważniejsze dane techniczne pojazdu:

Skoda Karoq Style 2.0 TDI 150 KM 4x4 DSG

Zespół

Napędowy

Pojemność silnika

1968 cm3

Ilość cylindrów / zaworów

4 / 16

Moc maksymalna / przy obrotach

150 KM / 3500-4000

Moment maksymalny / przy obrotach

340 Nm / 1750-3000

Skrzynia biegów / ilość biegów

automatyczna / 7

Napęd / Rodzaj paliwa

4x4 / ON

Osiągi

Sprint 0-100 km/h / V-max (km/h)

9,3 sek. / 195 km/h

Zużycie paliwa: miasto / trasa / mieszane

Zużycie paliwa z testu: miasto / trasa / mieszane*

5,7 / 4,9 / 5,2

, / , / ,

Wymiary

Nadwozia

Rozstaw osi

2630 mm

Długość

4382 mm

Szerokość

1841 mm

Wysokość

1607 mm

Pojemność bagażnika / pojemność zbiornika paliwa

479-588 l / 55 l

Rodzaj nadwozia / masa własna

SUV / 1516 kg

Emisja CO2

137 g/km

Ogumienie

225/50 R18

Cena wersji podstawowej

87 900 zł (Ambition 1.0 TSI 115 KM)

Cena modelu testowego

178 950 zł (Style 2.0 TDI 150 KM 4x4 DSG + dodatki)


Tekst: Piotr Zaleski / SA           zdęcia: redakcja www.swiataut.net

Pozostałe zdjęcia Skody Karoq:

Zdjęcia:

Komentarze:

Brak komentarzy
Zaloguj się aby dodawać komentarze