facebook

Przeczytaj artykuły o wybranej marce

testy aut nowych
testy aut używanych
Dział gadżetów » SMARTFON IDEALNY DLA KIEROWCY 2013. Wybór Redakcji: Sony Xperia Z

SMARTFON IDEALNY DLA KIEROWCY 2013. Wybór Redakcji: Sony Xperia Z

Kategoria: Dział gadżetów|Komentarze: 0|Data: 2013-03-23 19:43:15

Niespełna rok temu zaprezentowaliśmy naszym czytelnikom artykuł na temat przydatności smartfonów dla kierowcy. By nie była to tylko teoria, przeanalizowaliśmy rynek urządzeń tego typu, celem zaprezentowania przykładowego telefonu, idealnego naszym zdaniem do codziennej eksploatacji przez zmotoryzowanych. Kryteria jakie przyjęto, to przede wszytkim wszechstronność urządzenia, stabilność systemu, jakość podzespołów, wytrzymałość telefonu, cena,  i oczywiście dobre działanie GPS. Zapoczątkowaliśmy tym samym coroczną serię artykułów „Smartfon Idealny dla Kierowcy”, w ramach którego wybrany przez nas telefon otrzymuje  tytuł „Wybór Redakcji Swiat Aut” Net  na dany rok.  Telefonem roku 2012 została Motorola Defy, którą wciąż można z czystym sercem polecić, gdyż wszystkie jej zalety pozostają aktualne. Nie zmienia to jednak faktu, że rok 2012 za nami, przyszedł zatem czas by więc dokonać nowego wyboru. Prezentujemy zatem kolejną odsłonę cyklu „Smartfon Idealny dla Kierowcy” i przedstawiamy Wybór Redakcji SA na rok 2013. Jest nim Sony Xperia Z.  

Sony Xperia Z    fot. Agencja 10,5

Dlaczego smartfony?

Do zalet smartfonów obecnie chyba nikogo już nie trzeba przekonywać, a już na pewno nie czytelników naszego pierwszego artykułu na ten temat, w którym wyczerpaliśmy owe zagadnienie dogłębnie. Ludzie czasem ze słuszną rezerwą podchodzą do nowości, ale czasy, gdy telefony z ekranami dotykowymi działały i wyglądały średnio należą już do zamierzchłej przeszłości. Wtedy być może zwykły telefon faktycznie obsługiwało się szybciej i pewniej, ale teraz, z racji dopracowania ekranów i oprogramowania, smartfony obsługuje się szybciej i bardziej intuicyjniej, niż telefony poprzedniej generacji. Po prostu „widzisz i klikasz” –to logiczne, szybkie i niezawodne założenie. Przy obecnej jakości i czułości ekranów smartfon jest w kwestii ergonomii bezkonkurencyjny, a dzięki dużym ekranom w pełni można cieszyć się funkcjonalnością nawigacji GPS, co dla kierowcy jest szczególnie ważne.  Ważną w naszym przypadku kwestią jest też wytrzymałość takiego cudu techniki: nikt nie lubi wydawać znacznej sumy pieniędzy na coś, co okazuje się delikatne i łatwe do uszkodzenia.

Sony Xperia Z jest zdecydowanie większa od Motoroli Defy

Kryteria

To między innymi wytrzymałość dała zwycięstwo Motoroli Defy rok temu, a w tym roku przywiodła do naszej redakcji najnowszą Xperię Z. Po przeanalizowaniu rynku okazało się bowiem, że spośród wszystkich najnowszych smartfonów nowe Sony  jest praktycznie jedynym „wszystkoodpornym” telefonem, a jest to dla nas bardzo wazne kryterium. Dodatkowo, Xperia Z wyróżnia się wielkością i rozdzielczością ekranu:  jest to aż pięciocalowy wyświetlacz o rozdzielczości Full HD 1920x1080. Oznacza to gęstość pikseli o około 30 procent większą niż w iPhone 5. W momencie premiery telefonu takich właściwości ekranu nie miał żaden konkurent, a potencjalne zalety samej rozdzielczości, na przykład przy używaniu nawigacji GPS, są oczywiste. Dlatego właśnie ten telefon wytypowalismy na pretendenta do tytułu. Ponadto, telefon na materiałach reklamowych prezentuje się elegancko, a specyfikacja sprzętowa sugeruje, że mamy do czynienia ze ścisłą czołówką najpotężniejszych urządzeń na rynku, dorównującym niejednemu komputerowi. Wszystko to przesądziło o wytypowaniu tego, a nie innego modelu, na pretendenta do naszego wyróżnienia. Pozostało zatem skonfrontować rzeczywistość z tym co pokazują reklamy. Dodajmy, że pokazują często, gdyż nowy produkt japończyków jest chyba najmocniej reklamowanym telefonem w historii polskiej telewizji,  dzięki  czemu stał się dobrze znany Polakom, mimo tego, że dopiero zaczął pojawiać się w sprzedaży. W czasie zberania materiałów do publikacji (koniec lutego 2013) urządzenie nie było jeszcze powszechnie dostępne, na szczęście z pomocą przyszła firma Sony Polska, dzięki której egzemplarz Xperii Z pojawił się w naszej redakcji, za co serdecznie dziękujemy.

W telefonie zrezygnowano z dolnych dotykowych klawiszy, przenosząc ich funkcję na ekran

Sony Xperia Z w praktyce

Nowy model flagowy, duża kampania reklamowa, najnowsze podzespły: oczekiwania wobec najnowszego smartfona są duże. Cena –jak to w przypadku nowości- również jest niemała, choć nie najwyższa w segmencie: w wolnej sprzedaży (poza sieciami komórkowymi, bez umowy) telefon kosztuje 2700 złotych. Samsung Galaxy S III kosztuje mniej, bo około 2000 złotych (na rynek wejdzie jednak Galaxy S IV, który na pewno będzie kosztować więcej), ale już iPhone 5 jest droższy, jego cena wynosi średnio 3000 złotych. Sony plasuje się więc gdzieś pomiędzy, co jest niezłym wynikiem jak na rynkowy debiut. Można oczekiwać, że w ciągu najbliższych kiku miesięcy cena telefonu nieco spadnie, gdyż obecnie jest to totalna nowość, ciężko jednak przewidywać jaki to będzie spadek i czy w ciągu roku telefon faktycznie stanie się zauważalnie tańszy –to zweryfikuje czas i wyniki sprzedaży.

 

Hartowane szkło kryje obie strony najnowszego smartfona japońskiego producenta

Specyfikacja Xperii Z jest jej mocną stroną: niejeden laptop możę pozazdrościć parametrów. Sercem smartfona jest procesor typu Qualcomm SnapDragon o nazwie Krait: czterordzeniowy układ taktowany z prędkością 1.5 Ghz (dla porównania opisywana przez nas poprzednim razem, bynajmniej nie wolna Motorola Defy jest taktowana z prędkością 0.8 Mhz).  Procesor wspomagany jest układem graficznym Adreno 320, a na pamięć telefonu składa się 2 GB RAM wbudowanej w telefon i 16 GB pamięci flash (obsługiwane są karty pamięci do 32 GB). Oczywiście wbudowane są wszystkie urządzenia i funkcje właściwe dla smartfona: odbiornik GPS, moduł Wi-Fi, akcelerometr, czujniki orientacji z żyroskopem, czujnik pola magnetycznego, a z nowszych elementów moduł łączności LTE. Telefon ma też dwa aparaty fotograficzne: główny ma do dyspozyci matrycę z 13 milionami pikseli, drugi służący do połączeń video ma 2 miliony pikseli Mówiąc krótko, w telefonie zainstalowano wszystko, co było możliwe do zainstalowania na dzień dzisiejszy.  

Wszystkie pulpity są czytelne i w pełni konfigurowalne

Komunikacja z urządzeniem odbywa się przez 5 calowy ekran TFT wyświetlający 16 milionów kolorów w rozdzielczości full HD. W tej ostatniej kwestii ciężko na rynku o bezpośrednią konkurencję. Przykładowo, ilość pikseli w wyświetlaczu iPhone 5 (Retina) jest aż o 116 ppi mniejsza, a to daje różnicę rzędu jednej trzeciej. Faktycznie ciężko dopatrzeć się pojedyńczego piksela, gołym okiem na pewno jest to niemożliwe: osiągnięta w tym względzie jakość wyświetlacza jest powalająca, obraz jest tak ostry, że można skaleczyć rekę.  Nie należy się natomiast spodziewać cukierkowatego kontrastu znanego z AMOLEDu, w tym  względzie Sony wygląda „poważniej”. Ponadto, domyślny układ automatycznego dopasowania podświetlenia prowadzi ekran w sposób raczej powściągliwy, priorytetem jest żywotność baterii, nie porażenie kolorami. Jeśli jednak użytkownik sobie tego życzy, można podbić podświetlenie i aktywować funkcję Sony Bravia Engine, która poprawia kontrast obrazu. Wtedy Sony pokazuje, że nie tylko ostrość jest mocną stroną wyświetlacza, chociaż kontrast  dalej pozostaje na poziomie dobrym, nie ponadprzeciętnym, jak w przypadku ostrości. Przeciętne są też kąty widzenia, co ma akurat pewne plusy, bo przecież w zatłoczonych miejscach -takich jak poczekalnia czy autobus- nie każdy musi wiedzieć co dzieje się na naszym ekranie.

 

Po lewej porównanie kolorystyki w różnych trybach pracy, po prawej porównanie wielkościowe z Motorolą Defy

Za wszystko co dzieje się z telefonem po jego włączeniu odpowiada system operacyjny Android w wersji  4.1.2 Jelly Bean. Producent zapowiada bezpłatną aktualizację do wersji 4.2, nie trzeba się z tym jednak śpieszyć, bo wersja aktualna należy do sprawdzonych i stabilnych, co jest nie do końca potwierdzone w przypadku 4.2. System operacyjny Android należy do najpopularniejszych, wachlarz bezpłatnych aplikacji dostępnych w Android Markecie jest ogromny, a możliwości konfiguracji pod konkretnego użytkownika duże. Gadżety działają świetnie: przykładowo kalkulator jest tak dobrze skonstrułowany, że od momentu zetknięcia sie z nim, zapomina się o istnieniu normalnych kalkulatorów. Wyświetla się go w wersji małej, pełnoekranowej, lub zaawansowanej (na przykład z funkcjami trygonomentrycznymi) a obliczenia wykonuje po wprowadzeniu wszystkich danych, nie zaś przy każdym pojedyńczym działaniu, co jest czytelnym rozwiązaniem. Podobnie jak w Defy, nie ma przeszkody by zainstalować sobie choćby mapę nieba. Standardowo dostępna jest Nawigacja Google, którą chwalilismy już w poprzednim artykule. Płynności działania może pozazdrościć niejedno dedykowane urządzenia: nie ma mowy o żadnym skokowym działaniu ekranu. Mapy szczegółowe są co prawda ściągane na bieżąco według potrzeb (wymagana jest transmisja danych), ale plusem jest ich aktualność i dokładność, a także mnogość punktów POI.

W każdej chwili można przełączyć się między aparatem głównym i pomocniczym

Stylizacja telefonu jest wisienką na torcie, chociaż nie bez małego „ale”. Telefon jest duży i elegancki: ma regularne, dosyć ostre kształty, z obu stron jest pokryty refleksyjną powłoką z hartowanego szkła. Obserwator widząc telefon po raz pierwszy może nie odróżnić frotnu od tyłu, z obu stron Xperia wygląda podobnie elegancko. Minusem jest jednak utrzymanie jej w czystości, na szklanej powłoce dość łatwo o smugi i kurz. Niemniej, cały telefon od pierwszego spojrzenia i dotyku robi wrażenie solidnego, dobrze wykonanego urządzenia. Wielkość jest zaletą: Xperia wygląda poważnie, a dzięku wymiarom udało się zmieścić aż pięciocalowy ekran. Rozmiar ma też jednak pewien negatywny aspekt: dla niektórych użytkowników ten model będzie zwyczajnie za duży, a trzeba też mieć na Xperię odpowiednią kieszeń, lub torebkę. Przy czym należy uważać, bo nawet gdy nawet telefon się zmieści, z niektórych kieszeni może łatwo wypaść (choć zapewne jego podobni wielkością konkurenci również). Pewnym zaskoczeniem było jednak noszenie „Zetki” w kieszeni spodni: jeśli ta jest duża, telefonu praktycznie nie czuć, bo jego wielkość jest w tym przypadku niwelowana przez niewielką grubość.

Z racji rozmiaru i rozdzielczości nowa Xperia doskonale sprawdza się w uchwycie samochodowym

Wytrzymałość telefonu jest deklarowana zgodnie z normami IPX5/7 (Odporność na wodę) oraz IP5X (Odporność na kurz). Łatwo w internecie o zdjęcia Xperii Z w śniegu i wodzie, co telefon ma wytrzymać przynajmniej przez 30 minut. Nie istnieje problem z uszczelnieniem klapki baterii, bo jej nie ma: tak jak w przypadku innych nowych konstrukcji producent nie przewiduje dania użytkownikowi dostępu do baterii. Maksymalny czas rozmowy Sony deklaruje na poziomie 11 godzin, a czuwania na 550 godzin. W praktyce wiadomo, że każdemu smartfonowi ciężko uzyskać deklarowane wartości i średnio łąduje się takie telefony co dwa dni, lub nawet codziennie przy intensywniejszym użytkowaniu (wyjątkiem był oczywiście pierwszy wyróżniony przez nas telefon: Defy mając ekran 3.7 cala bez trudu wytrzymywała 4-5 dni bez ładowania). Xperia wpisuje się w ten trend i też należy ją ładować śrenio co 2 dni, użytkowana bardzo intensywnie rozłąduje się po dobie, pozostawiona w spooju bez problemu wytrzyma trzy.

Wciąż działa

Bardzo dobrze działa aparat, moża się też szybko przełączyć między trybem fotograficznym i filmowym. Błyskawicznie można się również przełączyć  między aparat główny i przedni (dzięki temu drugiemu Xperia doskonale śłuży za elektroniczne lusterko). W trybie filmowym płynnośc tego co jest wyświetlane wprawia w zdumienie: widać tu ogromny zapas mocy obliczeniowej jaka drzemie w Xperii Z, co przedkłada się na szybkość i stabilność całego telefonu. Układ procesor-grafika nie ma najmniejszego problemu z napędzeniem ogromnego ekranu full HD, a miłośnicy gier na telefonie mogą się spodziewać najlepszej możliwej płynności niezależnie od aplikacji, co pozwoli się skupić na zaletach wielkiego ekranu „Zetki”. Doceni to gracz, doceni też kierowca przy każdym uruchomieniu nawigacji GPS i map Google. Łatwość pisania smsów doceni natomiast każdy, tym bardziej, że można spersonalizować klawiaturę według swoich potrzeb. Osobom z dużymi dłońmi szczególnie spodoba się rozmiar wyświetlanych guzików, tym bardziej, że w Androidzie wreszcie standardowo można wyświetlić klawiaturę ABC, nie tylko QWERTY, jak miało to miejsce w Motoroli Defy.

 

Nie ma to jak odpoczynek na kanapie po cieżkim dniu testów

Podsumowanie

A jakie są codzienne, użytkowe plusy i minusy telefonu, jeśli je podsumować? W przypadku Xperii plusów jest wiele, minusów kilka, a niektóre elementy odpowiadają zarówno za plusy i minusy. Takim elementem jest szklana powłoka i wielkość telefonu. Z jednej strony jest to elegancki model z ogromnym ekranem, z drugiej niesie to za sobą pewne niedogodności w zakresie utrzymania czystości i przenoszenia, a osoby z mniejszymi dłońmi będą miały problem z obsługą wszystkich funkcji jedną ręką. Idąc dalej, ekran jest bardzo ostry, choć już kontrastem nie wybija się aż tak ponad przeciętność. Telefon ma być też wytrzymały, ale odporność ekranu zdaje się być nieco mniejsza, niż w przypadku Gorilla Glass. Za to ma jedną ciekawą zaletę w porównaniu z wieloma smartfonami łącznie z zeszłorocznzym laureatem: ekran „nie głupieje” w kontakcie z wodą, zamoczony pozostaje w pełni funkcjonalny. Niektórzy konkurenci w tej sytuacji wymagają natychmiastowego wytarcia, inaczej wyświetlacz nie daje się w pełni kontrolować.Czego natomiast w żadnym razienie można zarzucić nowej Xperii to jakiejkolwiek słabości sprzętowej: wydajność telefonu wyznacza nowe standardy, a system Android w zainstalowanej wersjii jest stabilny i funkcjonalny. Bateria jest wystarczająca, cena kształtuje się pomiędzy konkurentami z segmentu najlepszych smartfonów na rynku, a należy pamiętać, że to przecież absolutny rynkowy debiutant.

 

Laureaci naszego wyróżnienia: ubiegłoroczny i tegoroczny

Jednak najbardziej zalety nowej Xperii Z widać, jeśli spojrzymy z perspektywy kierowcy, czyli tej, o którą chodzi w naszym artykule. Po pierwsze: połączenie elegancji z wytrzymałością składa się na ogromną wszechstronność jeśli chodzi o przydatność dla klienta docelowego. Ten telefon nadaje się zarówno dla eleganckiego, ceniącego wygląd i prestiż odbiorcy, jak i dla klienta bardziej „roboczego”, ceniącego wytrzymałość.  Co prawda Sony raczej nie wytrzyma wrzucenia do rzeki i trzykrotnego przejechania przez naszego testowego Isuzu D-Maxa, ale większość „normalnych” zdarzeń nie spowoduje nawet zawieszenia systemu, co dopiero uszkodzenia telefonu. W tej kwestii nie ma nawet tego smartfona z czym porównać, gdyż w klasie high-end nie ma innych tak odpornych urządzeń. Po drugie: duży i ostry ekran przyda się przy przeglądaniu map i nawigacji satelitarnej, co jest kluczowe dla każdego kierowcy. Dodatkowym atutem jest tu też płynność seryjnej nawigacji Google (choć można dokupić i zainstalować dowolną inną, choćby nie wymagającą transmisji danych) i ogromna nadwyżka mocy obliczeniowej. Po trzecie: wysoka jakość urządzeń rejestrujących (kamery z funkcją nagrywania) może wielokrotnie przydać się na drodze. Dobry i szybko działający aparat bywa bardzo przydatny w życiu, zarówno w sytuacjach przyjemnych i nieprzyjemnych.  Po czwarte, podczas długich postojów w trasie Xperia wydatnie pomoże się nie nudzić. Nic tak nie umili siedzenia w samochodzie jak muzyka, gry, czy dobry film, a tylko o pierwszą z tych rzeczy z łatwością zadba samochodowe car audio. Xperia natomiast doskonale zajmie się kolejnymi dwoma, a szczególnie film zdecydowanie lepiej ogladać się będzie na 5 calach przestrzeni w full HD. Tego inne telefony na razie nie potrafią tak dobrze jak Sony..

Z tych wszystkich powodów Świat Aut nadaje smartfonowi Sony Xperia Z tytuł Wyboru Redakcji SA 2013 w kategorii Smartfon Idealny dla Kierowcy.

PLUSY I MINUSY

Plusy: elegancja, duży ekran o ogromnej rozdzielczości, stabilne oprogramowanie, potężna moc obliczeniowa, dobra nawigacja w standardzie, wysokiej jakości urządzenia rejestrujące (dwie kamery, kamera główna 13 mpx), zapewniona aktualizacja do następnej wersji Android, odporność na czynniki zewnętrzne, zamoczony ekran zachowuje funkcjonalność

Minusy: dla wielu duży rozmiar telefonu będzie nie do przyjęcia, trudności w utrzymaniu w idealnej czystości, wysoka cena, ekran zdaje się być nieco bardziej podatny na zarysowania niż Gorilla Glass (choć nie najwyższa w segmencie)

DANE TECHNICZNE

Parametry podstawowe

Zakres częstotliwości

GSM: 850 900 1800 1900 WCDMA: 850 900 2100

Waga [g]

146

Wymiary [dł. x sz. x wys. mm]

139 x 71 x 7.9

Maksymalny czas czuwania [godz.]

550 (2G) / 530 (3G)

Maksymalny czas rozmów [min.]

660 (2G) / 840 (3G)

Standardowy akumulator

Li-Ion 2330 mAh

Pamięć wewnętrzna

16GB

Pamięć zewnętrzna

Tak microSD do 32GB

Procesor / RAM / GPU

Quad Core 1500 MHz (Qualcomm APQ8064) / 2 GB / Adreno 320

System operacyjny (oprogramowanie)

Android 4.1.2 (Jelly Bean)

Wyświetlacz

Kolorowy wyświetlacz

Tak

Rodzaj wyświetlacza - podstawowy

TFT z Reality Display z Mobile BRAVIA® Engine 2 w rozdzielczości full HD (1080p)

Rozdzielczość wyświetlacza - podstawowy [piksele]

1080 x 1920

Wielkość wyświetlacza [cale]

5"

Ilość kolorów

16 mln

Ekran dotykowy

Tak

Multimedia

Aparat - Główny

Tak, 16-krotne zbliżenie cyfrowe, funkcja HDR, wykrywania twarzy, Geotagging, Stabilizator obrazu aparatu

Typ aparatu - Główny [rozdzielczość matrycy]

13,1 MP (4128x3096)

Nagrywanie wideo

Tak 1920x1080 (Full HD)

Aparat - Dodatkowy

Tak

Typ aparatu - Dodatkowy [rozdzielczość matrycy]

2,2

Wideorozmowa

Nie

Odtwarzacz Video

Tak H.263, H.264, MPEG4

Odtwarzacz MP3

Tak AAC, AAC+, AMR, FLAC, OGG, WAV

Radio FM

Tak z RDS

Normy odporności: IPX5/7 (Odporność na wodę) oraz IP5X (Odporność na kurz)    

Cena: w wolnej sprzedaży: ok. 2700 zł (stan na 03.2013)

 


Tekst: Marcin Dziekoński / SA    Zdjęcia: Agencja 10,5  

Komentarze:

Brak komentarzy
Zaloguj się aby dodawać komentarze