facebook

Przeczytaj artykuły o wybranej marce

testy aut nowych
testy aut używanych
Dział gadżetów » SMARTFON IDEALNY DLA KIEROWCY Wybór Redakcji SA na rok 2014: Sony Xperia Z1 Compact

SMARTFON IDEALNY DLA KIEROWCY Wybór Redakcji SA na rok 2014: Sony Xperia Z1 Compact

Kategoria: Dział gadżetów|Komentarze: 0|Data: 2014-09-27 19:28:14

Od początku istnienia naszej redakcji raz w roku wybieramy Smartfon idealny dla kierowcy. Z reguły ma to miejsce w okolicy marca-kwietnia. Tym razem mamy jednak końcówkę września, a więc zeszło nam jak widać sporo dłużej. Podjęto jednak decyzję, że w tym roku należy trochę poczekać, by upewnić się, czy nie pojawi się jakaś nowość, która zawojuje rynek. Okazało się jednak, że to, co typowaliśmy od początku na faworyta, okazało się trafnym wyborem. Tym razem postawiliśmy na mniejszy, bardziej poręczny od 5 calowych gigantów telefon z ekranem o przekątnej 4.3 cala. Rozwój wydarzeń na rynku w tym segmencie potwierdził tylko, że tytuł ponownie należy się firmie Sony. Tegorocznym zwycięzcą jest Sony Xperia Z1 Compact i otrzymuje nasz tytuł Smartfona idealnego dla kierowcy 2014. Zapraszamy do artykułu.

Sony Xperia Z1 Compact - Smartfon idealny dla kierowcy 2014   Fot. Agencja 10,5 

Dlaczego zwyciężyła Z1 Compact?

W smartfonach ilu klientów, tyle gustów. A jest to już ważny dział gospodarki i życia codziennego: sprzedaż tych urządzeń idzie w grube miliony i niemal każdy z nas przynajmniej raz już musiał podjąć decyzję o jego kupnie. Smartfon stał się nieodłącznym elementem życia dla wielu, podobnie jak wcześniej samochód. Często jest to najczęściej trzymane w ciągu dnia w ręku urządzenie. Tym bardziej dobrze by wybór konkretnego modelu był trafny, nie rujnował kieszeni, by można było na nim polegać. Poręczność też jest ważna, a w tej kwestii 5 calowe telefony, choć praktyczne z innych względów, sprawdzały się średnio. Dlatego nasza uwaga została ponownie skierowana na urządzenia mniejsze, bardziej podobne do naszego wyboru na 2012 rok - Motoroli Defy. Tu niespodzianka, okazało się, że mniejsze telefony stają się rzadkością, a jeśli są, ich parametry wywołują jedynie uśmiech politowania. Dopiero z czasem producenci zaczęli się przykładać, pojawił się Samsung Galaxy S3 Mini i to był już zupełnie dobry telefon. Nie to co Defy Mini, która okazała się cieniem cienia większego brata. Mimo wszystko jednak nawet zupełnie dobry Galaxy S3 Mini był sporo słabszy od swego większego brata, "dorosłego" S3. Sony najwyraźniej zauważyło lukę w rynku i to, że klient chcący pełnoprawny, mocny, ale mniejszy zarazem smartfon, nie ma dla siebie wyboru. Japończycy dali więc klientom to czego chcieli. Za te wyczucie rynku i produkt, który powstał w jego wyniku, nasze wyróżnienie ponownie trafiło do firmy Sony.

Model testowy miał niecodzienny kolor

High-End nie opłaca się od razu

Wybór zależy od wielu czynników, my w naszym typowaniu staramy się myśleć przede wszystkim kategoriami kierowcy. Brane więc są pod uwagę ogólne parametry urządzenia (procesor, pamięć, ekran, aparat, inne funkcje) oraz - jedna z naszych ulubionych cech - wytrzymałość. Ważne jest, by był to sprzęt dobrej klasy, bliski "high-endu", ale też nie przepłacony. W elektronice zawsze jest moment, gdy coś nagle zaczyna stawać się tańsze, ale wciąż jest bliskie "high-endowi". Takie produkty zawsze warto wybierać. Absolutne nowości sprzed kilku sekund z reguły kosztują o wiele za dużo i nie warto kupować ich od razu, lepiej chwilę odczekać, aż ceny nieco ostygną. Biorąc to wszystko pod uwagę zawęziliśmy grono poszukiwań i telefonami próbującymi odebrać Sony poprzedni tytuł przyznany za Xperię Z były przede wszystkim LG G2 i jego wersja mini, oraz Samsung S4, również w wersji mini. Nie sposób było też nie zastanowić się nad produktami Apple, ale nowsze produkty tej firmy są niezmiennie bardzo drogie.

Porównanie wielkości Xperii Z i Z1 Compact

Czy każdy chce aż 5 cali?

Jeśli chodzi o smartfony, ostatnie dwa lata upłynęły na zachłyśnięciu się ekranami 5 calowymi. Ale czy na prawdę każdemu potrzebne jest aż 5 cali ekranu? Rok temu zwyciężył taki model i miało to swoje plusy choćby przy obsłudze nawigacji GPS. Ale nie ma nic za darmo: jak słusznie zauważyliśmy, telefon z ekranem tej wielkości jest już nieporęczny, trzeba trochę wprawy by nauczyć się wygodnej obsługi jedną ręką. Ciężko to nawet zmieścić w kieszeni, a duży ekran to też większe zużycie baterii. Tymczasem w pewnym momencie na rynku autentycznie ciężko było o jakikolwiek smartfon z mniejszym ekranem, a szczególnie o taki, który miałby parametry porównywalne z większymi flagowcami. Aż do pojawienia się Z1 Compact było z tym ciężko.

Panel tylni Xperii Z1 Compact na tle Xperii Z

Mniejszy, znaczy(ł) gorszy, parametry pamięci i procesora

Telefony w wersji mini wreszcie jednak zaczęły się pojawiać, ale początkowo były żałosne (Motorola Defy Mini do pięt nie sięgała zwykłej, wspaniałej Defy), albo po prostu gorsze (Samsung S3 mini) od większych braci. Wyjątkiem nie są LG G2 Mini i Samsung Galay S4 Mini. Choć są to już mocne telefony, nie dorównują większemu rodzeństwu. Tymczasem Z1 Compact to urządzenie pełnowartościowe względem większego brata, ma potężne parametry, które oferuje za rozsądne już pieniądze. I tak: LG G2 Mini i Samsung Galaxy S4 mają po 8 GB wbudowanej pamięci, a to dokładnie połowa tego co ma do zaoferowania Xperia (16 GB). To ważne, bo system Android preferuje (a wręcz wymusza) instalowanie aplikacji w pamięci wbudowanej, nie na karcie, więc jedynie w Xperii nie trzeba się obawiać, że tej pamięci zabraknie. Pamięć RAM również wypada gorzej u konkurentów: Xperia ma 2 GB RAM, tyle samo co "dorosłe" G2. G2 Mini ma tylko 1 GB, a S4 Mini 1.5 GB RAM. Xperia miażdży konkurencję również procesorem: na pokładzie ma Snapdragona 800 z taktowaniem 2200 Mhz. S4 Mini i G2 Mini mają Snapdragony 400, a więc modele słabsze. Ich taktowanie to 1700 Mhz w przypadku Samsunga i 1200 w przypadku G2 Mini. Wszystko to oznacza, że Z1 Compact miażdży konkurencję z nazwą Mini. Jej parametry stawiają ją w innej lidze, odpowiadają dorosłym odpowiednikom obu konkurentów. A przecież to telefon od nich mniejszy i poręczniejszy.

Ekrany - Xperia miażdży rozdzielczością LG G2 Mini i Samsunga Galaxy S4 Mini

Schodzimy zatem poniżej 5 cali w tegorocznym pojedynku. Mamy zatem w ręku dużo poręczniejsze zabawki. Ale która nie traci parametrów wraz ze zmniejszeniem się? Oczywiście znów Xperia. Wymiar ekranu to 4.3 cala (tyle samo ma S4 Mini, G2 Mini jest większe - 4.7 cala), ale jeśli spojrzymy na rozdzielczość, to tylko Z1 Compact przekracza 300 ppi. Znacznie: jej ekran oferuje rozdzielczość na poziomie 334 ppi, konkurenci są dużo niżej (LG-234, Samsung-256). To nie jest różnica, to przepaść. Xperia jako jedyna jest w stanie wyświetlić 720x1280. Jedynym problemem Xperii jest kontrast, pięta achillesowa całej rodziny. Z drugiej strony cukierkowo ostre kolory (czasem wręcz przekłamane) Super Amoleda stosowanego w Samsungach nie każdemu się podobają. Co więcej patrząc z perspektywy kierowcy stonowane wyświetlanie Xperii ma swoje plusy w nocy.

Aparat

Wojna na megapixele trwa zarówno w aparatach cyfrowych, jak i tych w komórkach. Jej sens jest chyba głównie marketingowy, zbyt duża ilość pikseli jest wręcz szkodliwa (negatywnie wpływa na szumy na zdjęciach, fotografia zajmuje też więcej miejsca na dysku) ale nikt tej wojny na razie nie chce przerwać. Jeśli jednak przyjąć, że ilość Mpx świadczy o zaawansowaniu urządzenia, to dalszy komentarz byłby zbędny. Wystarczą suche dane: Z1 Compact 20 Mpx, G2 Mini i S4 Mini po 8 Mpx. Przy dobrych warunkach oświetleniowych Z1 Compact może spokojnie służyć jako mniej zaawansowana cyfrówka, ograniczona jedynie zoomem obiektywu. W ciemniejszej scenerii wychodzi już czasami szum, ale i tak jak na komórkę radzi sobie Xperia świetnie. Jedynie dioda doświetlająca mogłaby być mocniejsza i mieć bielsze zabarwienie. Tu nawet poprzednik S4 Mini ją deklasuje, ma świetną. Dioda taka z powodzeniem służy jako latarka, tym bardziej więc lekki minus dla Sony. Telefon ma jeszcze do dyspozycji drugi aparat od frontu, ma on 2 mpx rozdzielczości, z powodzeniem można go traktować jako lusterko, polubią go też miłośnicy "selfie".

Przykładowe zdjęcie wykonane Xperią Z1 Compact, jak widać przy idealnym oświetleniu jakość jest bardzo dobra

PARAMETRY: F/2, ISO 50, pełna rozdzielczość, brak obróbki zewnętrznej, idealne warunki oświetleniowe

Wytrzymałość

Nasz tegoroczny zwycięzca to jedyny superwytrzymały telefon w stawce, a to nasza ulubiona cecha. Głupio przecież swój nowy, supernowoczesny smartfon zepsuć zwykłym zalaniem herbatą. Tymczasem Sony obiecuje, że Xperia może się kąpać w słodkiej wodzie na głębokości do 1.5 metra przez pół godziny i nic nie powinno się wydarzyć. Nie twierdzimy oczywiście, że zawsze będą zwyciężać w naszych zestawieniach takie telefony, ale wytrzymałość na pewno zawsze będzie przez nas mocno premiowana: chodzi przecież o telefon dobry dla kierowcy, a na tym trzeba móc polegać. Jeśli chodzi o sam ekran, Xperii daleko do tego co zapewnia Gorilla Glass, da się ją zarysować, choć nie jest to banalnie łatwe. Ale jest odporna na kurz i wodę, na co ma stosowne atesty. Konkurencję w co ostrzejszych sytuacjach pozostaje ubezpieczyć. Co ciekawe, ekran dotykowy działa doskonale gdy jest zamoczony, czego nie potrafiła Motorola Defy, nasz równie wytrzymały laureat roku 2012. W jej przypadku ekran trochę "głupiał" utrudniając wybór poleceń i funkcji.

Niby różnica niewielka, ale czucie w ręku i w kieszeni diametralnie inne

Stylistyka

Ocenę wyglądu pozostawiamy Państwu i Waszym indywidualnym gustom. Konkurenci Xperii są smukli i zaokrągleni, nie brakuje im urody. Z1 Compact wygląda tak samo jak inne Xperie, jest raczej prostokątna i klasyczna. Jako jedyna jest szklana z przodu i z tyłu, co czasem utrudnia utrzymanie jej w czystości. Nie brakuje jej za to elegancji. Wybór należy do klientów. Wygląd Xperii nie jest szczególnie odkrywczy, ale jego ponadczasowość może się podobać.

Xperia Z1 Compact parametrami miażdży konkurencję spod nazwy Mini...

Bateria

Xperia ma zabudowaną baterię, nie ma więc klapki umożliwiającej dostęp do niej. To coraz częstsza praktyka producentów. Pojemność baterii litowo-jonowej to 2300 mAh, nieco mniej od G2 Mini i sporo więcej od S4 Mini. Maksymalny czas czuwania to 600-670 h w teorii. W praktyce (czyli w normalnym użytkowaniu) można się spodziewać 2, a nawet 3 dni bez ładowania. Intensywna zabawa oczywiście skróci ten czas do półtorej doby, ale mowa tu o bardzo intensywnej zabawie w pierwszych dniach od kupna. 2-3 dni bez ładowania w normalnym trybie użytkowania to dobry wynik jak na tak mocny telefon, widać że mniejszy ekran pomaga ograniczyć pobór prądu.

...szczególnie procesorem, pamięcią i rozdzielczością ekranu, a także wytrzymałością

System

Podobnie jak większość konkurentów na rynku, Sony korzysta z platformy Android. W momencie testu była to wersja 4.3, ale obecnie Sony podaje w specyfikacji wersję 4.4. Ogólnie aktualizacja Androida jest tutaj czystą przyjemnością, firma zapewnia bezproblemowe aktualizacje do nowszych wersji, co nie było regułą na przykład w Motorili Defy. Mogę to osobiście zaświadczyć, gdyż po redakcyjnym teście Xperii Z kupiłem ten model i po aktualizacji mam już wersję 4.3, podczas gdy testowa "Zetka" miała 4.1. Aktualizacje przebiegają bezproblemowo, wystarczy potwierdzić, że się ją chce, telefon robi wszystko sam. Sama platforma jest stabilna i funkcjonalna, a przy parametrach Z1 Compact w ogóle nie trzeba się przejmować problemami z wydajnością. Nakładki systemowe Sony są jednymi z lepszych na rynku, co zgodnie podkreśla większość redakcji z prasy fachowej. Brawo dla Sony.

Kuzyni tegorocznego zwycięzcy, Xperia Z, Xperia Z1 i Sony Smart Watch 2

Cena i podsumowanie

Analizując ceny w tym porównaniu bierzemy pod uwagę kwoty za nowe telefony z gwarancją z polskiej sieci dystrybucji, sprzedaż internetowa, bez umowy z żadnym operatorem.

Xperia Z1 Compact kosztuje aktualnie około 1300 złotych. LG G2 Mini jest sporo tańszy od Xperii, jego cena to 700-800 złotych, w niektórych sieciach 900-1000 złotych. Cena S4 Mini oscyluje wokół podobnej kwoty (900-1000) złotych, ale w odróżnieniu od ofert na LG, raczej nie spada poniżej tego poziomu. Zwycięzca jest zatem najdroższy, ale jego parametry to inna galaktyka. Z1 parametrami może się mierzyć z "dorosłymi" wersjami obu konkurentów porównania, czy z iPhone 5 16 GB. Dopiero one mogą nawiązać wyrównaną walkę na procesory, pamięć (oba parametry identyczne, procesory Snapdragon 800 w każdym z nich prócz produktu Apple) i aparat, przy czym iPhone odstaje od pozostałych ilością pamięci RAM, a jest oczywiście najdroższy (2 tysiące złotych). Fakt faktem, ceny tych większych telefonów na aukcjach też są na poziomie Xperii (w sklepach nieco wyższe) ale jeśli ktoś chce większy telefon z ekranem 5 cali czy większym, opcji jest ogólnie więcej (choćby Google Nexus 5 zrobiony przez LG). Jeśli natomiast szuka się telefonu mniejszego, poręcznego o parametrach większych flagowców, Xperia Z1 Compact pozostaje zwycięzcą.

Sony Z1 Compact to władca mniejszych telefonów. Parametry jego konkurentów wielkościowych to inna galaktyka, dodajmy odległa. Ma to pewne odzwierciedlenie w cenie, ale miniaturyzacja zawsze kosztuje. Konkurencja oferuje mniejsze telefony taniej, bo według ich założeń są to telefony słabsze. Xperia Z1 Compact nie jest ani trochę słabsza, lecz wyłącznie mniejsza. Przy tym jest wytrzymała, w sposób unikalny odporna na kurz i wodę, elegancka, a jej bateria dzięki mniejszemu wyświetlaczowi trzyma długo. Dlatego po raz drugi z rzędu tytuł Smartfona idealnego dla kierowcy redakcji Świat Aut Net otrzymuje Sony.


Sony Xperia Z1 Compact, podstawowe dane techniczne

Procesor: Snapdragon 800 2.2 Ghz, 4 rdzenie

Pamięć wbudowana: 16 GB

Pamięć RAM: 2 GB

Aparat główny: 20,7 Mpx

System Operacyjny: Android 4.3, 4.4 Kit Kat

Ekran: TRILUMINOS 4.3 cala, 16 milionów kolorów, 1280x720

Wymiary: 127 x 64,9 x 9,5 mm

Waga: 137 g

Cechy dodatkowe: odporność na kurz i wodę

 


Tekst: Marcin Dziekoński / SA                   zdjęcia: Agencja 10,5 

Komentarze:

Brak komentarzy
Zaloguj się aby dodawać komentarze