Przeczytaj artykuły o wybranej marce
Nowy silnik w koncernie Renault-Nissan
Koncern Renault-Nissan rozpoczął oficjalnie przeprowadzanie testów drogowych nowego typu silnika. Jak powiedział nam Jean Pierre Dollin, przedstawiciel sekcji eksperymentalnych technologii silnikowych Ośrodka Silnikowego w Dieppe, chodzi o próby wykorzystania alternatywnych dla benzyny i ropy źródeł energii. Nowa jednosta CPI (Carbon Power Input) testowana aktualnie w Nissanie ma być zasilana węglem.
Silnik ma być skierowany do krajów rozwijających się, takich jak Polska, która ma bogate złoża tego surowca. Jak powiedział Jean Pierre Dollin, jest to też piękny przykład powrotu do tradycji wywodzącej się jeszcze z maszyn parowych. Dodajmy że dzięki nowoczesnym rozwiązaniom za tonę ekogroszku kosztującą 500 złotych, będzie można przejechać aż 4000 kilometrów.
Testowy Nissan Qashqai poprzedniej generacji z silnikiem CPI, zdjęcie: Agencja szpiegowska 10,5
Nowy silnik jest obecnie testowany w poprzedniej generacji modelu Qashqai, auta te zamykają właśnie swój tajny 4 letni cykl testowy. Silniki są wyposażone w system start stop, i filtr cząstek stałych. Łopatka do łądowania węgla jest elementem standardowym. W droższych wersjach oferowany jest automatyczny podajnik do ekogroszku, który można połączyć bezpośrednio z przydomowym składem węgla. Silnik ma też dwie turbosprężarki i funkcję nitro, której użycie drastycznie jednak podnosi spalanie węgla. Może się też wtedy pojawić delikatny opar pary wodnej.
Nowa jednostka CPI ma mieć pojemność 2.0 i moc 115 koni mechanicznych (przy nitro 180KM). Za to moment obrotowy ma wynosić aż 220 Nm, a przy funkcji nitro aż 460 Nm. W planach jest też wersja hybrydowa. Prawdopodobnie pierwsze seryjne modele Renault i Nissan z motorem CPI trafią do salonów we wrześniu. Miesiąc później silnik trafi też do Dacii, tam jednak nie będzie filtra cząstek stałych, a łopatka do węgla będzie oferowana za dopłatą. Na szczęście funkcja nitro będzie standardem niezależnie od marki. Ceny nie są jeszcze znane, ale już teraz jest pewne, że będzie to doskonała alternatywa dla diesla.
Tekst: Marcin Dziekoński / SA zdjęcie: Agencja szpiegowska 10,5
Komentarze: