facebook

Przeczytaj artykuły o wybranej marce

testy aut nowych
testy aut używanych
Testy: Auta nowe » TEST: Seat Leon SC Cupra 280 - szybkość, szybkość i jeszcze raz szybkość

TEST: Seat Leon SC Cupra 280 - szybkość, szybkość i jeszcze raz szybkość

Kategoria: Testy: Auta nowe|Komentarze: 0|Data: 2015-05-07 09:11:46

Seat Leon SC Cupra 280 to najmocniejszy i najszybszy Leon w historii. Przez pewien czas mógł się nawet pochwalić tytułem najszybszego przednionapędowego auta, które pokonało słynną północną pętlę Nürburgringu w czasie poniżej 8 minut. Kilka tygodni temu mieliśmy okazję zapoznać się bliżej z tym autem.

Seat Leon SC Cupra 280         zdjęcia: Agencja10,5

Już kilka razy pisałem, że Leony trzeciej generacji wyglądają absolutnie świetnie. Dotyczy to również wersji Cupra. Na pierwszy rzut oka, Cupra nie różni się praktycznie niczym od Leona FR i dopiero po dokładniejszym obejrzeniu auta, zauważyć możemy delikatne różnice. Oba zderzaki zostały lekko przemodelowane, z tyłu pojawiły się dwie owalne końcówki wydechu, pomiędzy którymi umieszczono dyfuzor, a nad tylną szybą ulokowano niewielki spojler. Napis Leon na klapie bagażnika zastąpiono wyrazem Cupra oraz dodano niewielkie logo z szachownicą. Auto postawiono na 19” felgach i wyposażono w potężne, wentylowane hamulce tarczowe z czerwonymi zaciskami. Śnieżnobiały kolor lakieru w połączeniu z kilkoma czarnymi elementami wyglądał klasycznie i elegancko i w żaden sposób nie zdradzał, że pod maską ukrywa się potężna moc.

Oczywiście istnieje możliwość „podkręcenia” wyglądu Leona Cupra. Za dodatkową opłatą można dokupić pakiet aero z bardziej agresywnymi zderzakami i zmienić kolor felg i lusterek np. na czerwony lub pomarańczowy. Tak doposażony Leon wygląda bardziej ostentacyjnie i z pewnością nikt na ulicy go nie przeoczy. Mi jednak bardziej przypadł do gustu nierzucający się w oczy styl auta testowego.

Wnętrze Leona Cupra utrzymane jest w czarnej kolorystyce. Czarna jest deska rozdzielcza, obicia foteli, nawet podsufitka. Na szczęście zalazło się w nim kilka białych wstawek na fotelach, kierownicy i mieszku lewarka zmiany biegów, dzięki którym wnętrze nie wydaje się przytłaczające.

Gruby, ścięty u dołu wieniec kierownicy zasługuje na pochwałę - kierownica obszyta perforowaną skóra świetnie leży w dłoniach. Wielki plus należy się również wspaniałym kubełkowym fotelom przednim. Obszyto je alkantarą i wyprofilowano tak, aby zapewniały dobre trzymanie boczne. Oprócz tego fotele są bardzo wygodne i posiadają duży zakres regulacji. Trochę gorzej wypada przy nich tylna kanapa. Ze względu na to, że auto posiada 3 drzwi, dostęp do kanapy jest nieco utrudniony. Teoretycznie kanapa mieści trzech pasażerów, jednak nawet dwóch będzie narzekało na niewystarczającą ilość miejsca nad głową i na nogi.

 

Zajrzyjmy jednak pod maskę, bo właśnie tu kryje się to, co w Leonie SC Cupra najlepsze – dwulitrowy, turbodoładowany silnik generujący 280 KM i 350 Nm. Przekazuje tą moc na przednie koła przy pomocy dwusprzęgłowej, automatycznej przekładni DSG i elektronicznej szpery. Mocy jest tak dużo, że przy wciśnięciu gazu do podłogi, auto potrafi tracić przyczepność przednich kół nawet na 4 biegu! Jednak przy zachowaniu odrobiny rozsądku oraz dzięki automatycznej skrzyni biegów i systemowi Launch Control, Leon SC Cupra zapewnia idealną powtarzalność przyspieszeń. Auto rozpędza się do 100 km/h w 5,8 sekundy, a jego prędkość maksymalna wynosi 250 km/h. Silnik reaguje momentalnie na wciśnięcie gazu, a z podwójnego układu wydechowego wydobywa się bardzo przyjemny dla ucha dźwięk.

 

W porównaniu ze słabszą jednostką z Octavii RS – 2.0 TSI 220KM, odnosi się subiektywne wrażenie, że w dolnym i średnim zakresie obrotów silnik Octavii zachowuje się żwawiej niż jednostka w Leonie, która pokazuje swoją moc w górnym zakresie obrotów i wtedy dopiero deklasuje słabszego kuzyna.

Leona SC Cupra wyposażono w system wyboru trybu jazdy. Kierowca może wybrać jeden z trzech trybów – Normal, Sport i Cupra, lub sam ustawić auto do swoich potrzeb w trybie Individual. O ile w trybie Normal praca silnika, zawieszenia, układu kierowniczego i skrzyni biegów jest komfortowa, prawie niezauważalna i idealna do jazdy na codzień, tak po przełączeniu w tryb Cupra, auto zmienia się w wyjącego potwora. Zawieszenie utwardza się, układ kierowniczy chodzi z wyraźnym oporem, silnik jeszcze szybciej reaguje na gaz, a jego dźwięk staje się głośniejszy i bardziej doniosły.

Prowadzenie Leon SC Cupra to wielka przyjemność, zwłaszcza na zakrętach. Dzięki precyzyjnemu układowi kierowniczemu i elektronicznej szperze auto prowadzi się jak po sznurku. Elektronika dostarcza moc na to koło, które w danej chwili ma większą przyczepność, co pozwala na szybsze i bardziej ciasne pokonywanie zakrętów.

Nic więc dziwnego, że Leon SC Cupra 280 pobił rekord okrążenia północnej pętli toru Nürburgring. Jego moc i świetne właściwości jezdne pozwoliły uzyskać czas 7 minut 58,4 sekundy, który przez pewien czas był rekordem w klasie przednionapędowych samochodów produkowanych seryjnie. Auto które pobiło rekord było jedynie doposażone w pakiet Performance, zawierający hamulce Brembo i 19” felgi z oponami Michelin Pilot Sport Cup 2.

Jak widać Seatowi udało się stworzyć bardzo dobrego hot-hatcha – auto świetnie wyglądające, ociekające mocą i dające dużą frajdę z jazdy. Również jego cena, rozpoczynająca się od 107 tysięcy wydaje się być promocyjna (jak za 280 konne auto). Wersja SC nie jest jedyną wersją Cupry dostępną na rynku. Jeśli chcecie przewieźć więcej osób i bagażu, do wyboru macie 5-cio drzwiowego hatchbacka i wersję ST, czyli kombi. Z taka ofertą Leon Cupra jest naprawdę mocnym graczem, z którym konkurenci muszą się liczyć.

Plusy:

  • Wygląd
  • Bogate wyposażenie
  • Świetne właściwości jezdne
  • Bardzo dobre osiągi
  • Świetne LED-owe reflektory
  • Wąskie słupki przednie nieograniczające widoczności

Minusy:

  • Ciemna kolorystyka wnętrza
  • Mało miejsca na tylnej kanapie
  • Spalanie
  • Manetki zmiany biegów obracające się z kierownicą

Najważniejsze dane techniczne pojazdu:

Seat Leon SC Cupra 280

Zespół

Napędowy

Pojemność silnika

1984 cm3

Ilość cylindrów / zaworów

4 / 16

Moc maksymalna / przy obrotach

280 KM / 5600 - 6500

Moment maksymalny / przy obrotach

350 Nm / 1700 - 5600

Skrzynia biegów / ilość biegów

automatyczna / 6

Napęd / Rodzaj paliwa

przedni / Pb98

Osiągi

Sprint 0-100 km/h / V-max (km/h)

5,8 sek. / 250 km/h

Zużycie paliwa: miasto / trasa / mieszane

Zużycie paliwa z testu: miasto / trasa / mieszane*

8,4 / 5,7 / 6,6

15,3 / 8,9 / 10,2

Wymiary

Nadwozia

Rozstaw osi

2583 mm

Długość

4228 mm

Szerokość

1810 mm

Wysokość

1446 mm

Pojemność bagażnika / pojemność zbiornika paliwa

380 l/ 50 l

Rodzaj nadwozia / masa własna

hatchback / 1320kg

Emisja CO2

154 g/km

Ogumienie

235/35 R19

Cena wersji podstawowej

107 700 zł (Cupra 2.0 TSI 265 KM)

Cena modelu testowego

135 819 zł (Cupra 2.0 TSI 280 KM + dodatki)

* Test przeprowadzony w dniach 11 – 15.12.2014 na dystansie 775 km.


Tekst: Piotr Zaleski / SA               zdjęcia: Agencja10,5

Pozostałe zdjęcia Leona SC Cupra:

Zdjęcia:

Komentarze:

Brak komentarzy
Zaloguj się aby dodawać komentarze