facebook

Przeczytaj artykuły o wybranej marce

testy aut nowych
testy aut używanych
Artykuły » 10 najniebezpieczniejszych dróg świata

10 najniebezpieczniejszych dróg świata

Kategoria: Artykuły|Komentarze: 0|Data: 2012-11-05 09:38:33

Polskie drogi nie należą do najbezpieczniejszych, jednak w porównaniu z drogami które Państwu zaprezentujemy, wypadają całkiem nieźle. Przedstawiamy 10 najniebezpieczniejszych, a w niektórych przypadkach i najpiękniejszych dróg świata, po których przejazd stanowi ogromne wyzwanie.

 

Nr 10: Alpejska Droga Wysokogórska, Austria

Nasze zestawienie otwiera droga leżąca w Alpach. Jedna z najpiękniejszych tras w Europie, Großglockner Hochalpenstraße, to nie lada gratka dla miłośników górskich krajobrazów oraz fanów ekstremalnych przeżyć. Alpejska Droga Wysokogórska wiedzie przez jeden z najbardziej malowniczych zakątków Starego Kontynentu, dając możliwość zobaczenia jęzora lodowca oraz najwyższego szczytu Austrii wprost z okien samochodu. To najbardziej malownicza droga w Austrii. Droga ta pnie się serpentynami i na odcinku 50 kilometrów pokonuje się różnicę poziomów wynoszącą 1766 metrów. Drogę Wysokoalpejską wytyczono w latach 1930 - 1935, ale już w średniowieczu wiódł tędy ważny szlak handlowy między Włochami i Niemcami. Najwyższe punkty trasy to przełęcz Hochtor (2504 m n.p.m.) oraz punkt widokowy Edelweissspitze (2571 m n.p.m.). Z Edelweissspitze roztacza się wspaniały widok na ponad 30 trzytysięczników.

fot. PAP/DPA, Franz Waldhäusl

Nr 9: Sa Calobra, Majorka, Hiszpania

Mająca 13 kilometrów długości trasa Sa Calobra znajduje się na Majorce i stanowi jedną z najbardziej spektakularnych dróg w Hiszpanii. Droga została zbudowana w 1932 roku. Wśród zakrętów, których trzeba pokonać niewiarygodną liczbę, znajduje się jeden mający aż 360 stopni.

fot. Licencja Creative Commons by deVos, flickr.com

Nr 8: Rosyjsko-gruzińska droga wojskowa

Droga wojskowa na Kaukazie, na granicy rosyjsko-gruzińskiej. Jak większość najbardziej niebezpiecznych, górskich położona jest nad urwiskiem. Oprócz usytuowania drogi, największym niebezpieczeństwem są jej użytkownicy. Wielu obcokrajowców opisuje ich tak: "Upojeni winem, szaleni kierowcy Ład jeżdżący na wyczucie”.

fot. Wikipedia

Nr 7: Przełęcz Los Caracoles, Andy

Droga przez przelęcz Los Caracoles znajduje się na terenie Chile, niedaleko granicy z Argentyną. Mimo że charakteryzuje się ogromną liczbą zakrętów i stromych wzniesień, nie ma tu żadnych zabezpieczeń. Przez większą część roku jest pokryta śniegiem, więc wymaga od kierowców wyjątkowej ostrożności. Ostre zakręty bez barier mrożą krew w żyłach, ale otoczenie robi ogromne wrażenie. Przekraczanie Los Caracole zimą to niepowtarzalne doznanie. Zakręty na drodze następują jeden po drugim i zdają się nie mieć końca.

fot. Licencja Creative Commons by chdxx, flickr.com

Nr 6: Guoliang Tunnel Road – Chiny

Mieszczący się w górach Taihang tunel wydrążony został przez mieszkańców pobliskiej wioski Guoliang to prawdziwe wyzwanie dla kierowców. Budowa tunelu w ekstremalnych warunkach pochłonęła wiele ofiar.

Tunel Guoliang ma 120 m długości, 5 wysokości i 4 szerokości. Jego budowa trwała 5 lat, w maju 1977 tunel został otwarty dla ruchu. Światło zapewniają w nim wydrążone w skale okna. W niektórych miejscach okna mają szerokość nawet kilkudziesięciu metrów i nic nie dzieli kierowców od przepaści.

fot. Wikipedia

Nr 5: Transalpina

Transalpina to obok trasy Transfogaraskiej, najbardziej znana droga w Rumunii. Łączy ona miejscowość Novaci na południu, z Sebeş na północy i przebiega przez kilka łańcuchów górskich. Najwyższy swój punkt osiąga na przełęczy Urdele w górach Parang, gdzie wznosi się na wysokość 2145 metrów n.p.m.

Transalpina ma długą historię, gdyż na początku była tylko ścieżką wykorzystywaną przez pasterzy, nazywaną Poteca Dracului (Diabelska ścieżka). 

Do roku 2008 Transalpina była wyzwaniem a zarazem mekką sympatyków pojazdów 4x4. Wiosną 2009 roku dzięki funduszom unijnym, ruszyła wielka przebudowa trasy i obecnie praktycznie już na całej długości posiada nawierzchnię asfaltową. Została poszerzona, zyskała przepusty, nowe mosty i umocnienia, a dzięki temu stała się dostępna dla wszystkich kierowców. Należy jednak pamiętać, że jest ona zamknięta w sezonie zimowym, a i latem też trzeba uważać, gdyż bardzo często górne partie pokonujemy w chmurach, praktycznie przy zerowej widoczności. 

 

fot. Wikipedia

Nr 4: Przełęcz Stelvio, Włochy

Passo dello Stelvio jest najwyżej położoną przełęczą we włoskich Alpach Wschodnich. Drogę na wysokości 2757 m n.p.m. wybudowano w I połowie XIX wieku i służy ona do dziś. Prowadzi ona z Bolzano do granicy szwajcarskiej. Od strony północnej trasa ma długość 24,3 kilometra i 48 zapierających dech w piersiach zakrętów przy średnim nachyleniu 7,4%. Przejazd przez przełęcz jest jednym z etapów wyścigu kolarskiego Giro d'Italia. 

 

fot. Licencja Creative Commons by space lama, flickr.com

Nr 3: Szosa Transfogaraska, Rumunia

Szosa Transfogaraska to górska serpentyna, która mierzy 151 kilometrów długości i ma ogromną liczbę zakrętów. Szosa została zbudowana w latach 1970 -74 za czasów Nicolae Ceauşescu. Początkowo miała znaczenie militarne.

Przecina ona z północy na południe Góry Fogaraskie – najwyższe pasmo górskie rumuńskich Karpat. Ze względu na liczne zakręty na drodze obowiązuje ograniczenie prędkości do 40 km/h. Przejażdżka tą trasą po prostu zapiera dech w piersiach.

Najbardziej spektakularnie prezentuje się od strony północnej. Przy trasie od strony południowej znajdują się liczne atrakcje – między innymi zapora na rzece Ardżesz o wysokości 160 metrów tworząca jezioro Vidraru oraz zamek Poienari należący do Włada Palownika (pierwowzoru Drakuli). W najwyższym punkcie trasy znajduje się najdłuższy tunel w Rumunii (884 m) przecinający łańcuch górski.

fot. Licencja Creative Commons by gripso_banana_prune, flickr.com

Nr 2: Droga Trolli, Norwegia

Trollstigen, zwana też Drabiną Trolli lub Drogą Trolli, to trasa złożona z serpentyn, o której sami mieszkańcy Norwegii mówią jako o obowiązkowym punkcie wizyty w ich kraju. Jest otwarta jedynie od połowy maja do końca sierpnia. Średnie nachylenie drogi wynosi 9%. Trasa nie pozwala rozwinąć dużej prędkości, składa się z 11 serpentyn, w większości zakręcających pod kątem 180°, dlatego nie mogą się po niej poruszać pojazdy dłuższe niż 12,4m. Przy Trollstigen znajduje się jedyny w Norwegii i prawdopodobnie jedyny na świecie znak drogowy "Uwaga Trolle". W połowie drogi znajduje się kamienny most przerzucony nad wodospadem Stigfossen. Z parkingu na szczycie można dojść piechotą na taras widokowy, z którego widać drogę i wodospad. Najwyższy punkt Trollstigen znajduje się na wysokości 852 m n.p.m.

fot. Licencja Creative Commons by awiemuc, flickr.com

Nr 1: "Droga śmierci" w Boliwii

W 1995 roku trasę prowadzącą przez boliwijskie Andy nazwano "najniebezpieczniejszą drogą na świecie".  70 kilometrów drogi między La Paz a Coroico pochłania rocznie 200-300 ofiar. Co kilka dni dochodzi do kolejnego wypadku, po którym powiększa się "porastający" pobocza las krzyży. Cała trasa usiana jest wrakami samochodów i autobusów.

Zaraz za La Paz droga wznosi się do wysokości ok. 5 km, by potem zejść na wysokość 330 metrów. Trasę zbudowali w latach 30-tych zeszłego wieku peruwiańscy jeńcy wzięci do niewoli w trakcie wojny o sporny region Chaco. Jak na typową andyjską drogę przystało, mieści się na niej tylko jeden pas ruchu. Mijanie się jest ekstremalnie niebezpieczne, szczególnie w nocy. Duże pojazdy niejednokrotnie muszą cofać do miejsca, gdzie można się w miarę bezpiecznie wyminąć.

 

fot. Wikipedia

A na zakończenie coś z „naszego podwórka”.

Zakręt śmierci

Na Drodze Sudeckiej, pomiędzy Szklarską Porębą a Świeradowem Zdrój, na wysokości 775 m n.p.m. , gdzie droga zatacza prawie 180 stopniowy łuk, znajduje się słynny, bardzo ostry i niebezpieczny zakręt. Zakręt powstał na zboczu Czarnej Góry w latach 1935-37, jako obiekt militarny. Złą sławę i nazwę zdobył dopiero po 1945 roku, gdy kolumna radzieckich ciężarówek wojskowych spadła w przepaść na łuku jezdni. Ile żołnierzy radzieckich podczas tego wypadku zginęło, nie wiadomo. Prawdopodobnie wypadek został spowodowany przez pijanych radzieckich kierowców w czasie gęstej mgły.

 

fot. Wikipedia


Zestawienie: Piotr Zaleski / SA

Komentarze:

Brak komentarzy
Zaloguj się aby dodawać komentarze