facebook

Przeczytaj artykuły o wybranej marce

testy aut nowych
testy aut używanych
Opel » Kolejny wrześniowy debiut online: Nowy Opel Astra

Kolejny wrześniowy debiut online: Nowy Opel Astra

Kategoria: Opel|Komentarze: 0|Data: 2021-09-06 15:25:36

Oto kolejna premiera online września: w Rüsselsheim zaprezentowano nowego Opla Astrę. Tym samym ze sceny schodzi ostatnia Astra zaprojektowana w epoce Opla jako części General Motors, nowa powstała już na platformie koncernu Stellantis, dzieląc płytę podłogową z Peugeotem 308.

 

 
Auto będzie napędzane przez silniki benzynowe 1.2 81kW/110KM i 130KM, a także diesla 1.5 130KM. Będą też dwie hybrydy PHEV ładowane z gniazdka, najmocniejsza odmiana będzie miała 165kW/225KM. Do tego do wyboru 6 biegowa manualna skrzynia biegów, lub 8 stopniowy automat. Producent deklaruje, że obie skrzynie to konstrukcje o zredukowanym tarciu. 
 
W 2023 gamę napędów uzupełni wersja elektryczna. 
 
Opel chwali się użyciem systemów przeszczepionych w całości z klas wyższych. Tak jest z oświetleniem "Na przykład Astra potrafi „zamienić noc w dzień” — najnowsza ewolucja adaptacyjnych reflektorów pikselowych Intelli-Lux LED. pochodzi prosto z flagowego Opla Insignii, a 168 elementów LED zapewnia miejsce lidera w segmentach pojazdów kompaktowych i średniej wielkości." 
 
 
 
Opel tradycyjnie słynie z dobrej jakości przednich foteli i tak jest tym razem, fotele Astry mają mają atest AGR Aktion Gesunder Rucken e.V— niemiecka Kampania na rzecz Zdrowych Pleców.
 
Linia auta to kolejny przedstawiciel nowej stylistyki Opla: zdecydowane linie i klasyczne, zadziorne proporcje powinny dobrze się przyjąć i wyglądać ponadczasowo nawet po latach. Mnie cieszy też coś, co mało kto zauważył: tylna część linii bocznej z charakterystyczną maskownicą na końcu szyby nawiązuje trochę do Opla Kadetta.
 
 
Wnętrze ma być pozbawiona tradycyjnych zegarów, wszystko oparte będzie na wyświetlaczach. Manewrowanie będzie wspomagane przez system kamer 360. 
 
Wymiary auta w wersji hatchback są następujące: Nowa Astra ma 4374 mm długości i 1860 mm szerokości. Jest tylko o 4 mm dłuższa od poprzedniego modelu. Rozstaw osi to spore 2675 mm. Maksymalna przestrzeń ładunkowa po złożeniu foteli to 1250 litrów. Ale i bez tego bagażnik zmieści niemałe 422 litry, co jest sporym skokiem w porównaniu z 370 litrami poprzedniczki.
 
Auto zawieszona na kolumnach McPhersona z przodu i belce skrętnej z tył. Opel chwali się o 14 procent większą sztywnością skrętną nadwozia i nastawami zawieszenia predysponującymi auto na szybkie, autostradowe trasy.
 
 
Zamówienia będą przyjmowane jesienią, a pierwsze auto klienci otrzymają na początku przyszłego roku. W międzyczasie do gamy dołączy nadwozie kombi Sports Tourer.
 
Z ciekawostek: jeśli ktoś byłby ciekaw jak wyglądałby nowy Opel Astra gdyby przejęcie go przez Stellantis nie stało się faktem, warto śledzić jak wyglądać będzie nowy Buick Verano ze stajni General Motors -amerykańskie bliźniak dotychczasowej Astry.
 
 

Tekst: MD               Zdjęcia: Opel

 
 
 
 

Komentarze:

Brak komentarzy
Zaloguj się aby dodawać komentarze