facebook

Przeczytaj artykuły o wybranej marce

testy aut nowych
testy aut używanych
Dział gadżetów » ZEGAREK DLA AUTOMANIAKA: REC P-51 „Mustang”

ZEGAREK DLA AUTOMANIAKA: REC P-51 „Mustang”

Kategoria: Dział gadżetów|Komentarze: 0|Data: 2017-06-27 21:12:15

Młoda, do niedawna nieznana nikomu duńska firma REC niedługo może stać się marką kultową wśród kolekcjonerów niepowtarzalnych zegarków. A to za sprawą filozofii wytwarzania cyferblatów zegarków z prawdziwych samochodów.

Hasło firmy brzmi „Recover, Recycle, Reclaim” (Pozyskaj, Przetwórz, Odzyskaj). Duńczycy znajdują zardzewiałe elementy starych aut i nadają im nowe życie w postaci cyferblatów zegarków. I nie mówimy tu o byle jakich autach, lecz o takich kultowych modelach jak Mini Cooper, Porsche 911, czy Ford Mustang. Naszą uwagę przykuł szczególnie model REC P-51 „Mustang” inspirowany kultowym modelem Forda z lat 60-tych XX wieku.

Tarcza zegarka przypomina deskę rozdzielczą Mustanga. Na godzinie 12 znalazł się wskaźnik rezerwy chodu, który mocno przypomina wskaźnik poziomu paliwa. Na godzinie 10 zamontowano niewielką tabliczkę z nazwą modelu, rocznikiem produkcji i numerem VIN auta z którego pochodziła odrestaurowana część. W dolnej części znalazła się czarna tarcza ze skalą minutową, która była inspirowana prędkościomierzem Mustanga. Zamontowano na niej 3 wskazówki – minutową (pomarańczowa), godzinową (białą) i sekundnik (czarna z pomarańczową końcówką). Tarczę zabezpiecza szafirowe szkiełko z antyrefleksem.

Koperta zegarka waży około 125 gramów i ma kształt zbliżony do kwadratu. Wymiary koperty to 44 mm (wysokość), 44 mm (szerokość), 10,8 mm (grubość), a wodoszczelność wynosi 30 metrów. Po bokach koperty znajdziemy kolejne odwołania do Forda Mustanga. Po lewej stronie znalazła się wytłoczona atrapa chłodnicy (zamiast logo Mustanga umieszczono nazwę REC), natomiast prawa strona na której znajduje się koronka została odwzorowana na wzór tyłu auta. Dolna część wykonana ze stali przypomina zderzak, natomiast trzy niewielkie prostokąty po lewej i prawej stronie nawiązują do tylnych lamp.

Dekiel zegarka został przykręcony do koperty 6 śrubkami. Znajdziemy na nim ozdobne pasy i przezroczyste szkiełko przez które widać wahnik przypominający felgę Mustanga. Mechanizm użyty w zegarku to japońska Miyota 9130. To konstrukcja oparta na 26 kamieniach, gwarantująca 48 godzin rezerwy chodu.

Zegarek miał swój debiut na Kickstarterze – platformie internetowej na której potencjalni klienci decydują czy dany produkt zostanie wdrożony do produkcji. Jego cena w przedsprzedaży wynosiła około 700 $. Obecnie cena jest dwa razy wyższa bo wynosi 1495 $. Trochę drogo jak za zegarek mało znanej firmy z dość popularnym mechanizmem automatycznym. Jednak jego niepowtarzalność i fakt, że zostały w nim wykorzystane prawdziwe części Forda Mustanga sprawia, że jest on ciekawą propozycją dla kolekcjonerów.

REC P-51 "Mustang"

Nazwa modelu

REC P-51 "Mustang"

   

Mechanizm

Automatyczny Miyota 9130

Rezerwa chodu (h)

48

Tarcza

z recyklingu Forda Mustanga

Koperta

stal

Średnica (mm)

44

Wodoszczelność

30m

Pasek

skórzany


Tekst: Piotr Zaleski / SA          zdjęcia: REC

Komentarze:

Brak komentarzy
Zaloguj się aby dodawać komentarze