facebook

Przeczytaj artykuły o wybranej marce

testy aut nowych
testy aut używanych
Aktualności » Wiadomości » Nowy globalny okręt flagowy KIA K9: znamy nazwę eksportową

Nowy globalny okręt flagowy KIA K9: znamy nazwę eksportową

Kategoria: Wiadomości|Komentarze: 0|Data: 2012-07-30 15:08:39

Marka KIA może poszczycić się nową flagową limuzyną, która trafiła na początek na rynek koreański. Auto, nazwane wcześniej roboczo „KH”, otrzymało tam nazwę K9. Koncern planuje niebawem wprowadzić ten model na niektóre rynki zagraniczne, jednak pod inną nazwą. Wiemy już pod jaką. Teraz pytanie, czy KIA Quoris –bo tak właśnie nazwano nowy tylnio napędowy samochód koreańskiego wytwórcy- pojawi się również na naszym rynku. Czy powinien? Z pewnością mamy do czynienia z samochodem ciekawym i eleganckim, a lista oferowanych systemów pomocniczych jest bardzo długa. Byłaby to więc ciekawa premiera w klasie wyższej średniej. Dlatego pozwoliliśmy sobie pokazać Państwu tą -dla nas jeszcze egzotyczną- nowość z Seulu, opisując przy okazji niektóre z najciekawszych systemów jakie oferuje. Zobaczcie Państwo sami, czy chętnie widzielibyście taką Kie na naszych drogach.

Srebrne KIA K9/Quoris podczas prób drogowych

Jak na europejskie warunki, oferowana u nas KIA Optima jest już autem dość dużym, Quoris jest natomiast od niej wyraźnie większy. W założeniu ma być konkurentem dla takich aut jak BMW 5, czyli dla produktów marek klasy Premium. KIA jest marką bardziej masową, ale –jak pokazywała historia- takie firmy też mogą powalczyć w segmencie klasy wyższej średniej. Modele takie jak Honda Legend też odnosiły wielkie sukcesy, szczególnie w USA. Tam prawdopodobnie Quoris zostanie dobrze przyjęty, sądzimy jednak, że w Europie również jest to możliwe. Wystarczy spojrzeć na stylistykę auta, by przekonać się, że samochód już na pierwszy rzut oka robi korzystne wrażenie.

 

KIA K9/Quoris

To czego nie widać na pierwszy rzut oka też wypada nie najgorzej. KIA jest obecnie firmą ambitnie walczącą o swoje miejsce na rynku, która dba, by image jej aut w niczym nie przypominał tego sprzed 10-15 lat. W związku z tym można się spodziewać, że w tak ważnym samochodzie uwzględni się wszystkie dostępne marce nowinki technologiczne. I tak, firma obiecuje zaawansowane systemy nadzoru i monitoringu: samochód może jechać z zadaną prędkością, utrzymywać bezpieczny dystans od pojazdów poprzedzających, a nawet zatrzymać się, jeśli jest to niezbędne. Auto może być wyposażone w kamery i system radarowy (nazwany w skrócie ASCC) monitorujący drogę na dystansie do 174 metrów przed pojazdem. Co ciekawe, włączony system ma być szczególnie pomocny przy typowych podjazdach w warunkach dużego ruchu: auto dojeżdża do pojazdu stojącego przed nim, zatrzymuje się i samodzielnie rusza, jeśli ruszy wspomniany wcześniej wóz stojący przed nim. Całość jest sprzężona z innym systemem monitorującym AVSM, który jest –mówiąc w uproszczeniu- zaawansowanym systemem kontroli trakcji i nagłego hamowania. Trafiają do niego wszystkie możliwe dane, które analizuje ostrzegając kierowcę przed możliwymi zagrożeniami i ryzykiem ich wystąpienia.

 

Systemy BSD i AMV

To nie koniec systemów, AVSM ma faktycznie co analizować. Kolejnym udogodnieniem, dane z którego płyną do centralnego układu, jest system BSD. Skrót należy interpretować w tym przypadku jako Blind Spot Detection. Auto ostrzeże kierowcę, istnieją przeciwwskazania do zmiany pasa ruchu: system monitoruje przestrzeń w tak zwanym „martwym punkcie”, a także dalej za samochodem (do 70 metrów). Zapobiega to najechaniu na inne auto podczas zmiany kursu jazdy, co jest przecież niestety przypadkiem nierzadkim. Quoris ma również dobrze już znany system ostrzegania przed nieplanowaną zmianą pasa ruchu. Wisienką na torcie elektronicznych gadżetów jest system AMV, czyli pełen 360 stopniowy podgląd przestrzeni wokół samochodu. Kamera cofania jest czymś bardzo pomocnym, na ten system składa się ich natomiast aż cztery. Pozwala to znacząco ułatwić parkowanie, zapobiegając przykrym niespodziankom podczas manewrowania tym niemałym przecież autem. Co ciekawe, pojawi się też znany z samolotów i niektórych samochodów Head Up Display (HUD), wyświetlający najważniejsze informacje na przedniej szybie.

Wnętrze KIA K9/Quoris

Podstawową jednostką napędową w obecnie produkowanych samochodach jest 3.8 litrowa jednostka V6 MPI o mocy 290 koni mechanicznych. Z czasem ma się pojawić wzmocniona wersja GDI dysponująca mocą ponad 330 koni. Wszystkie wersje występują wyłącznie ze skrzynia automatyczną, która oferuje aż osiem przełożeń.

Wszystko to pokazuje, że –chcąc nie chcąc- na dobre wkraczamy w erę komputeryzacji procesu kierowania pojazdami. Większość wspomnianych systemów daje się jednak wyłączyć, więc korzystanie z nich nie jest obligatoryjne, co ucieszy z pewnością motoryzacyjnych „purystów”. Podejrzewamy jednak, że wiele osób się do nich bardzo szybko przyzwyczai, gdyż faktycznie wydają się być praktycznymi rozwiązaniami. Teraz pytanie, czy Kia Motors Polska zdecyduje się wprowadzić również i ten model do swojej oferty, a jeśli tak, z jakimi silnikami i w jakich cenach. Jest to pytanie o tyle ciekawe, że z reguły marki średniego segmentu unikają wprowadzania tak dużych (Quoris ma ponad 5 metrów długości) samochodów tej klasy na nasz rynek. Mimo wszystko zadamy je jednak centrali KMP i poinformujemy Państwa o odpowiedzi.


Tekst: Marcin Dziekoński / SA    Zdjęcia: KIA Motors

Komentarze:

Brak komentarzy
Zaloguj się aby dodawać komentarze