facebook

Przeczytaj artykuły o wybranej marce

testy aut nowych
testy aut używanych
Aktualności » Wiadomości » Nowe radiowozy dla Policji od 2019 roku tylko z Polski [Prima Aprilis]

Nowe radiowozy dla Policji od 2019 roku tylko z Polski [Prima Aprilis]

Kategoria: Wiadomości|Komentarze: 0|Data: 2018-04-01 10:52:49

Jak wiadomo, ciężko w Niemczech spotkać radiowóz innej produkcji niż niemieckiej, we Francji francuskiej, we Włoszech włoskiej i tak dalej. U nas jednak podejście tego typu nie jest odczuwalne -rzadko kiedy przetargi na radiowozy wygrywają firmy produkujące swoje modele w Polsce. Zauważyły to władze i teraz ma się to zmienić. W najbliższych miesiącach mają być przyjęte przepisy wykonawcze dla Prawa Przetargowego w policji, które wprowadzi warunek, by oferenci w przetargach na nowe radiowozy dla tej formacji oferowali wyłącznie pojazdy wyprodukowane w Polsce.

 
Celem jest wspomożenie polskiej gospodarki: więcej pieniędzy i pracy pozostanie na terenie naszego kraju, a policja fakt użytkowania sprzętu "made in Poland" będzie mogła wykorzystać w swoim PR. 
 
Nieoficjalne praktyki tego typu są nagminnie stosowane w krajach zachodnich, gdzie rodzimi producenci -o ile tylko w danym kraju istnieją- stale wygrywają przetargi. Nigdy jednak preferowanie producentów lokalnych nie było oficjalnie, prawnie zapewnione. Dlatego przepisy już budzą kontrowersje w UE -oficjalne wspomaganie własnego przemysłu jest przecież niedozwolone. Mówi się nawet o sankcjach, między innymi -zapobiegawczo- o blokadzie importu uchwytów na napoje do Opla Astra i VW Craftera. 
 
Trzeba jednak jasno powiedzieć: interes gospodarki narodowej jest ważny i trzeba go chronić nawet za cenę braku uchwytów na kawę w nowych, polskich* radiowozach. 
 
P.S. Jak właśnie się nieoficjalnie dowiedzieliśmy Japończycy popierają inicjatywę naszych władz. Jedynym warunkiem jest wprowadzenie zapisu o konieczności stosowania w nowych radiowozach napędu hybrydowego. Jeśli by to oznaczało np. otwarcie fabryki takich napędów w np. miejscu dawnego FSO -to zapraszamy serdecznie.
 

Tekst: MD

 
 
 
 
 
 

Komentarze:

Brak komentarzy
Zaloguj się aby dodawać komentarze