facebook

Przeczytaj artykuły o wybranej marce

testy aut nowych
testy aut używanych
Aktualności » Wiadomości » Koronawirus źle wpłynie na sprzedaż samochodów

Koronawirus źle wpłynie na sprzedaż samochodów

Kategoria: Wiadomości|Komentarze: 0|Data: 2020-03-31 08:13:18

Po zamknięciu fabryk i salonów z powodu kryzysu związanego z pandemią koronawirusa, europejska sprzedaż samochodów może spaść w tym roku nawet o 20 procent – informuje serwis Automotive News Europe. Według najnowszej prognozy IBRM SAMAR, sprzedaż aut do 3,5 tony w Polsce będzie mniejsza w porównaniu z ubiegłym rokiem o 18 proc.

Firma analityczna IHS Markit, na którą powołuje się serwis, obniżyła swoje prognozy dotyczące popytu na nowe auta praktycznie we wszystkich regionach świata. Zdaniem analityków tej firmy, światowa sprzedaż spadnie w tym roku o ponad 12 procent do 78,8 milionów sztuk. Oznacza to obniżenie przewidywań o 10 milionów sztuk w stosunku do szacunków ze stycznia tego roku. Dla porównania, dwuletni spadek „od szczytu do minimum” podczas globalnej recesji w latach 2008–2009 wyniósł 8 procent. Prognoza zakład ponadto, że globalna sprzedaż w krótkim okresie gwałtownie spadnie, po czym nastąpi powolne ożywienie.

Według obecnych prognoz Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar, sprzedaż aut osobowych i dostawczych w 2020 roku w Polsce wyniesie 515 tysięcy egzemplarzy i będzie mniejsza w porównaniu z ubiegłym rokiem o 18 proc. W przypadku samochodów osobowych szacunki wskazują na 460 tys. aut (spadek o 17 proc.), a pojazdów samochodów dostawczych – 55 tys. egzemplarzy (-21 proc.).


www.swiataut.net / SAMAR   zdjęcie: Agencja10,5

Komentarze:

Brak komentarzy
Zaloguj się aby dodawać komentarze