facebook

Przeczytaj artykuły o wybranej marce

testy aut nowych
testy aut używanych
Aktualności » Wiadomości » Ceny i wyposażenie Renault Clio IV: prezentacja

Ceny i wyposażenie Renault Clio IV: prezentacja

Kategoria: Wiadomości|Komentarze: 0|Data: 2012-10-07 14:32:07

Do wiadomości podano oficjalną specyfikację i cennik Renault Clio IV na nasz rynek. Dane w nich zawarte nie różnią się zasadniczo od wcześniej prezentowanych, ale uściślają wszelkie niedopowiedzenia. Początkowo pojawiały się w mediach pewne rozbieżności co do klimatyzacji w poszczególnych wersjach, obecnie wiadomo już wszystko. Clio IV przedstawiono już polskim widzom podczas warszawskiej imprezy Verva, niemniej oficjalną premierę samochód ma podczas paryskiego expo. Od pewnego czasu można już składać zamówienia na te auto, jednak nie jest ono obecne w oficjalnym konfiguratorze. Pojawił się jednak cennik i katalog, które pozwalają już rozeznać się w ofercie francuskiego producenta.

Renault Clio IV    fot. Renault

Dla Renault segment B i cała gama Clio to bardzo ważny element strategii rynkowej, a nowa generacja tego samochodu miała być jednocześnie początkiem odnowienia gamy modelowej i filozofii designerskiej. Spodziewaliśmy się w związku z tym, że w Clio inżynierowie Renault w sposób maksymalny pokażą na co ich stać, co pozwoli na nowo nawiązać walkę w wymagającym segmencie rynku, w którym panuje duża, międzynarodowa konkurencja (na rynku Polskim przede wszystkim koreańska, czeska, niemiecka i włoska). Po opublikowaniu danych, które Państwu prezentujemy, widać wyraźnie, że cenowo i wyposażeniowo Renault również chce na nowo zaatakować rywali w klasie B, co powinno uczynić konkurencję w segmencie jeszcze ciekawszą.

 

Linia boczna Clio IV, wnętrze z brązowymi elementami, klimatyzacją automatyczną i systemem multimedialnym    fot. Renault 

Authentique

Gama Clio rozpoczyna się od wersji Authentique i dobrze znanej jednostki 1.2 16v 75 KM, lub 75 konnej dCi. W wyposażeniu każdej wersji jest ABS, EBV, system wspomagania nagłego hamowania, ESP i ASR, przednie i boczne poduszki powietrzne, oraz system wspomagania ruszania pod górę HSA.

W kwestii komfortu standardowo montowane są wskaźniki analogowo-cyfrowe, karta Renault, regulator-ogranicznik prędkości, komputer pokładowy, centralny zamek, fotel kierowcy i kolumna kierownicy regulowana na wysokość (kierownica również na głębokość), elektrycznie sterowane przednie szyby i lusterka, tylna klapa dzielona i  instalacja do montażu radia.

Z zakresu designu seryjnie montuje się chromowane klamki wewnętrzne, czarne zewnętrzne listwy ochronne, światła LED do jazdy dziennej, przednia listwa w kolorze "lśniącej czerni", lusterka boczne czarne, kołpaki "extreme" do kół 15 cali i tapicerkę czarną z czerwonymi elementami.

Z ciekawszych opcji do samochodu można dokupić klimatyzację manualną  i pakiet stylistyczny ze światłami przeciwmgłowymi i lakierowanymi elementami zewnętrznymi.

Obecnie oferowany jest promocyjny, darmowy pakiet Alize z klimatyzacją i światłami przeciwmgłowymi, jego nomialna cena ma wynosić 2200 złotych. 

Expression

Expression jest dostępny z silnikami 1.2 16v 75 KM, dCi 90 KM, a także Energy TCE 90 KM z systemen Stop&Start, jak również mocniejszym dieslem dCi 90 KM.

W stosunku do Authentique posiada między innymi seryjnie system MediaNav (system multimedialny z radiem i nawigacją, Bluetooth, gniazdem USB i JACK), zewnętrzne klamki i lusterka w kolorze nadwozia, listwę przednią w chromowanymi wstawkami, czarną wstawkę ozdobną na kierownicy, a tapicerka może być czarna, lub czarno-czerwona. 

Z palety opcji warto wymienić większe możliwości kolorystycznej personalizacji wnętrza, czy rozubodowania systemu multimedialnego. Obecnie dla tej wersji również przewidziano darmowy pakiet Klimat Plus o wartości nominalnej 2200 złotych, zawierający klimatyzację automatyczną, przyciemniane szyby tylne i wspomaganie parkowania tyłem. 

Dynamique

Jeśli nie uwzględniać aktualnie oferowanych darmowych pakietów, dopiero w tej wersji montuje się standardowo klimatyzację manualną. a także światła przeciwmgłowe, kartę Hands Free, skórzaną kierownicę z czarnymi zdobieniami, szyby elektryczne z włącznikiem impulsowym (w wersjach tańszych nieimpulsowe), ozdobne elementy wnętrza i chromowaną listwę bagażnika.

Paleta opcji jest najszersza, zawiera system multimedialny Arkamys, czy multimedialny tablet Renault R-Link. Dostępnych jest kilka pakietów nazwanych Premium (obejmują głównie dodatkową elektrykę i wspomaganie parkowania), największe są też możliwości personalizacji wnętrza.

Paleta silników jest taka sama jak w Expression, czyli -na dzień dzisiejszy- pełna. 

Światła przednie Clio IV, światła dzienne LED ukryto po bokach grilla osłony chłodnicy    fot. Renault

Cennik

Ceny Clio IV wraz z promocyjnymi pakietami można sprawdzić na stronie Renault Polska, poniżej podgląd aktualnej tabelki dostepnej w serwisie producenta.

(kliknij na obrazek by powiększyć)

Cennik Renault Clio IV: Renault Polska

Podsumowując

Wszystkie wersje zdają się bardzo dobrze wyposażone i atrakcyjne cenowo, za wyjątkiem dopłaty do klimatyzacji. Na szczęście ta kosztuje w wersji manualnej tylko dwa tysiące złotych, a obecnie oferowane bezpłatnie pakiety pozwalają nie traktować tego jako wady. Prócz tego jednak na pochwałę zasługuje sposób w jaki skonfigurowano wersję podstawową (ma praktycznie wszystko co trzeba), oraz Expression (za seryjny MediaNav: taki system w aucie klasy B seryjny już w drugiej wersji wyposażenia to rzadkość nawet w wyższych segmentach). Należy tylko zwrócić uwagę na pewien fakt dotyczący odtwarzaczy multimedialnych: według katalogu NIE oferują one standardowo wejścia na płyty CD. Kwestię tą będziemy jeszcze wyjasniac: faktem jest, że coraz więcej odtwarzaczy na rynku nie posada tego rozwiązania, wydaje nam się jednak, że powinno ono pozostać alternatywą dla klientów. 

Kierownica ze zdobieniami    fot. Renault 

Katalogowe osiągi poszczególnych jednostek.

Na szczególną uwagę zasługuje nowy benzynowy silnik Energy TCE. Rozwija on moc 90 koni mechanicznych z zaledwie niecałego litra pojemności i trzech cylindrów, co daje stosunek mocy do litra pojemności wynoszący 100 KM na litr. Jest to wartość typowa dotychczas dla jednostek sportowych, w tym przypadku osiągnięto ją jednak w silniku z doby downsizingu, nastawionym na oszczędność paliwa przy zachowaniu osiągów większej jednostki wolnossącej (według inżynierów Renault, na poziomie 1.4 16v). W konstrułowaniu silnika brali udział specjaliści pracujący przy konstrukcji jednostek F1. Najbliższy czas pokaże jak w praktyce sprawować się będzie nowy TCE, co postaramy się zweryfikować w teście najszybciej jak to będzie możliwe. 

Osiągi

1.2 16 V 75 KM 

0-100 km/h: 15,4 sek.   

V-max: 167 km/h  

spalanie miejskie/trasa/mieszane: 7 / 4.7 / 5.5

 

0.9 Energy TCE 90 KM Stop&Start

0-100 km/h: 12,2 sek.   

V-max: 182 km/h   

spalanie miejskie/trasa/mieszane: 5.6 / 3.9 / 4.5

 

dCi 75 KM

0-100 km/h: 14,3 sek.   

V-max: 168 km/h   

spalanie miejskie/trasa/mieszane: 4.3 / 3.2 / 3.6

 

dCi 90 KM

0-100 km/h: 11,7 sek.   

V-max: 178 km/h   

spalanie miejskie/trasa/mieszane: 4.1 / 3.3 / 3.6


Silnik dCi występuje jeszcze w wersji z obniżoną emisją: dCi 90 KM 83g

0-100 km/h: 12,1 sek.   

V-max: 180 km/h   

spalanie miejskie/trasa/mieszane: 3.6 / 3.0 / 3.2


Tekst: Marcin Dziekoński / SA    Zdjęcia: Renault

Komentarze:

Brak komentarzy
Zaloguj się aby dodawać komentarze