Przeczytaj artykuły o wybranej marce
Peugeot 301 -bliźniak C-Elysee- również wjeżdża na nasz rynek
Fani koncernu PSA, którym spodobał się prezentowany „oczko niżej” Citroen C-Elysee, z pewnością spodziewali się, że również Peugeot zaprezentuje swoją wersję nowego budżetowego sedana. Oczywiście tak się stało i Peugeot 301 dołącza do licznych, tegorocznych nowości w segmencie tańszych sedanów. Auto zaprojektowano zgodnie z filozofią budowania samochodu wszechstronnego, dostosowanego do wymagań klienta zróżnicowanego, w tym pochodzącego z krajów rozwijających się. W krajach tego typu budżetowe sedany cieszą się największą popularnością, według identycznych założeń zaprojektowano z resztą innego francuskiego rywala –Renault Fluence. Produkcją nowego Peugeota 301 zajmie się fabryka koncernu hiszpańskim Vigo.
Peugeot 301 fot. Peugeot
Silniki w jakie wyposażony będzie model 301 to:
- 1,2 l VTi 72 KM, 5-biegowa przekładnia manualną (jednostka trzycylindrowa).
- 1,6 l VTi 115 KM, 5-biegowa przekładnia manualną lub 4-biegową automatyczną.
- 1,6 l HDi 92 KM, 5-biegowa przekładnia manualną.
Poniżej: tabela osiagów, uwagę zwraca ponadprzeciętne przyśpieszenie jednostki 1.6 Materiał: Peugeot
Specyfikacja wyposażeniowa obejmuje trzy wersje: Access, Active i Allure. Gama kolorystyczna składa się z 7 kolorów nadwozia, w tym pięciu metalizowanych. Za kwotę 39.900 złotych można będzie zakupić wersję podstawową: Access z silnikiem 1.2 VTi 72 KM. Auto ma w tej wersji w zasadzie wszystkie potrzebne elementy wyposażenia (regulacje foteli, systemy kontroli trakcji, dodatki z zakresu funkcjonalności wnętrza) nie licząc klimatyzacji, radia, elektrycznie sterowanych lusterek i asymetrycznie dzielonej tylnej kanapy. Zewnętrzne elementy nadwozia (klamki, lusterka) są w kolorze czarnym. Dopłata do klimatyzacji wynosi 4000 złotych.
Nowe 301 prezentuje się klasycznie i nowocześnie fot. Peugeot
Jeśli pójść poziom wyżej z poziomem wyposażenia i silnikiem, mamy do czynienia z ciekawą wersją Active 1.6 VTi 115 KM. Elementy zewnętrzne są w tej wersji lakierowane, klamki wewnętrzne mają kolor satynowego chromu, tylną kanapę można składać asymetrycznie, lusterka są sterowane elektrycznie i podgrzewane, a klimatyzacja manualna jest już na wyposażeniu standardowym. Takie auto kosztuje według cennika 51.400 złotych.
Ciekawe wnętrze, odrobinę bardziej klasycznie niż w 208 fot. Peugeot
Na koniec słowo o wymiarach auta: nadwozie ma długość 4,44 metra, producent chwali się wygospodarowaniem dużej przestrzeni na nogi dla pasażerów tylnego rzędu (od 121 mm do 260 mm), a także pojemnym, 640-litrowy bagażnikiem (506 dm3 wg normy VDA 210). Peugeot obiecuje też pewną, wypośrodkowaną charakterystykę zawieszenia. Sądząc po wynikach testu Peugeota 208, który niedawno zakończyliśmy, a któregy niebawem opublikujemy, można w tej kwestii producentowi wierzyć. Sporym plusem jest także wnętrze, na pierwszy rzut oka wyglądające ciekawie, a wykończone zapewnie nie gorzej, niż w modelu 208. Biorąc to wszystko pod uwagę, Peugeot 301 ma spore szanse na sukces na naszym rynku.
Poniżej: dokładne wymiary Peugeota 301 Materiał: Peugeot
Na koniec prezentujemy Państwu cennik Peugeota 301. Tu na uwagę zwraca relatywnie niewielka dopłata do jednostki diesla HDI, wynosząca trzy i pół tysiąca złotych w stosunku do wersji 1.6.
Materiał: Peugeot
Tekst: Marcin Dziekoński / SA Zdjęcia: Peugeot
Komentarze: