facebook

Przeczytaj artykuły o wybranej marce

testy aut nowych
testy aut używanych
Aktualności » Wiadomości » 30 lat silników wysokoprężnych BMW

30 lat silników wysokoprężnych BMW

Kategoria: Wiadomości|Komentarze: 0|Data: 2013-07-24 19:44:24

Silnik Diesla w BMW? Na początku lat 80. ubiegłego wieku takie połączenie było niewyobrażalne dla wielu entuzjastów tej marki.

Jednostki wysokoprężne z tego okresu były głośne i mało sportowe, jednakże ich zaletą była duża wydajność, pozwalająca uzyskać niskie zużycie paliwa. W obliczu kryzysu naftowego firma BMW już w 1975 roku opracowała więc wstępny plan związany z wprowadzeniem na rynek silnika Diesla, który trafił do seryjnej produkcji zaledwie trzy lata później. Od początku było jednak jasne, że diesel produkcji BMW będzie wyróżniał się wyjątkowymi właściwościami. Wyzwaniem było połączenie wysokiej wydajności paliwowej i wytrzymałości utożsamianej z konstrukcjami tego typu z wysokimi osiągami, spontanicznym oddawaniem mocy i zoptymalizowaną jakością jazdy. Już na wczesnym etapie projektu inżynierowie BMW optowali za rzędową jednostką sześciocylindrową z układem spalania z komorą wirową oraz układem turbodoładowania. Taki silnik miał zadebiutować w BMW serii 5 Limuzyna. Wiosną 1983 roku wynik prac inżynierów został zaprezentowany przedstawicielom mediów podczas Salonu Samochodowego we Frankfurcie (IAA). BMW 524td było pierwszym wysokoprężnym modelem niemieckiej marki i najmocniejszym na świecie autem tego typu. Samochód wyznaczył nową jakość w zakresie dostarczania kierowcy wyjątkowo wydajnej przyjemności z jazdy.

 

Dokładnie 90 lat wcześniej niemiecki inżynier Rudolf Diesel uruchomił pierwszy prototyp swojego doskonałego silnika cieplnego o zapłonie samoczynnym. Zasada działania tego silnika polegała na podgrzaniu powietrza w komorze spalania pod wysokim ciśnieniem do temperatury, w której wtryskiwane paliwo zapala się spontanicznie, jednak początkowo taka formuła sprawdzała się wyłącznie w teorii. Sprawdzenie jej działania w praktyce wymagało wielu nakładów finansowych, które Rudolf Diesel był jednak skłonny ponieść. Wysiłki inżyniera zostały nagrodzone w momencie, gdy jego rewolucyjna jednostka napędowa była gotowa do produkcji. Pierwsza fabryka silników Diesla ruszyła w 1898 roku. Wkrótce jednostki tego typu były z powodzeniem wykorzystywane na całym świecie do napędu statków, lokomotyw i ciężarówek.


www.swiataut.net/mototarget.pl                            zdjęcia: BMW

Komentarze:

Brak komentarzy
Zaloguj się aby dodawać komentarze