facebook

Przeczytaj artykuły o wybranej marce

testy aut nowych
testy aut używanych
Peugeot » GENEWA MOTOR SHOW 2013: nasz zbiór najważniejszych samochodowych premier

GENEWA MOTOR SHOW 2013: nasz zbiór najważniejszych samochodowych premier

Kategoria: Peugeot|Komentarze: 0|Data: 2013-03-13 14:11:20

Rozpoczął się słynny Salon Motoryzacyjny w Genewie - jedno z najważniejszych wydarzeń w branży. To święto motoryzacji jest najlepszą okazją dla producentów aut do zaprezentowania szerokiej publiczności swoich najnowszych modeli. Zapraszamy do naszego subiektywnego przeglądu kilku najważniejszych premier, zaprezentowanych w porządku alfabetycznym według marek.

Alfa Romeo

Alfa Romeo 4C trafi do sprzedaży za kilka miesięcy, ale zanim to nastąpi, na rynku pojawi się limitowana do 400 sztuk seria „Launch Edition”, której premiera odbyła się w Genewie.

Wersja „Launch Edition” jest oferowana w dwóch kolorach nadwozia - „czerwonym Alfa” lub matowym „białym Carrara”. Linia limitowanej serii wzbogacona jest przez pakiet aerodynamiczny z włókna węglowego, który oprócz podkreślenia stylu samochodu, redukuje jego ciężar. Pakiet ten składa się z reflektorów, spoilera i obudów lusterek zewnętrznych, tylnego wlotu powietrza, reflektorów Bi-Led oraz lekkich obręczy 18-calowych (koła przednie) i 19-calowych (koła tylne) z ciemnym wykończeniem.

 

Ten sam styl widoczny jest wewnątrz samochodu, gdzie oprócz charakterystycznego, numerowanego znaczka, na pierwszy plan wysuwają się sportowe fotele oraz kierownica, wykonane ze skóry i mikrowłókna z białymi obszyciami. W przypadku czerwonej barwy nadwozia, Alfa Romeo 4C „Launch Edition” posiada czerwone obszycia na kierownicy, hamulcu ręcznym, dywanikach, klamkach i sportowych fotelach. Pod maską pracuje nowy, czterocylindrowy silnik benzynowy o pojemności 1750 z turbodoładowaniem. Jednostka współpracuje z automatyczną skrzynią biegów „Alfa TCT" z podwójnym suchym sprzęgłem. Skrzynia może być sterowana w trybie sekwencyjnym przez kierowcę za pomocą łopatek umieszczonych pod kierownicą. Cena Alfy 4C „Launch Edition” została skalkulowana w Polsce na poziomie 250 000 zł brutto.

Chevrolet

Osiemdziesiąty trzeci Salon Samochodowy w Genewie pozostanie w pamięci entuzjastów motoryzacji, jako miejsce światowej premiery długo oczekiwanego Chevroleta Corvette Stingray w wersji kabriolet.

Oznaczenie Stingray zajmuje szczególne miejsce w historii motoryzacji, a nowy model Corvette kontynuuje dzieło protoplasty, oferując lepsze osiągi pod każdym względem. Wszystkie technologie zastosowane w wersji coupe oraz osiągi dynamiczne prezentowane przez tę wersję dotyczą również kabrioletu. Nowy Stingray został stworzony, aby oferować kierowcy radość z jazdy w każdych warunkach, zarówno podczas codziennych dojazdów do pracy, jak i długich tras czy przejazdów krętymi bocznymi drogami. Jedyne zmiany strukturalne wprowadzono, aby umożliwić zastosowanie składanego dachu oraz w punktach mocowania pasów bezpieczeństwa.

 

Chevrolet Corvette Stingray jest najmocniejszym produkcyjnym Chevroletem Corvette w historii, generującym według wstępnych danych 450 KM mocy (335 kW) i 610 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Nowy model jest też najszybszym modelem Corvette w dziejach – auto przyspiesza od 0 do 100 km/h w czasie około czterech sekund. Co więcej, Stingray będzie prawdopodobnie najoszczędniejszym modelem Corvette jaki kiedykolwiek powstał.

Ferrari

Na tę chwilę czekali wszyscy miłośnicy supersamochodów. Ferrari zaprezentowało w Genewie następcę modelu Enzo, który otrzymał nazwę - LaFerrari. Jak przystało na prawdziwy „bolid” z logo wierzgającego konia na masce, LaFerrari zostało wyposażone w wysokoobrotowy silnik V12 o pojemności 6,3 litra i mocy aż 800 KM osiąganej przy 9000 obr./min. To jednak nie wszystko. Producent zastosował również dodatkowy silnik elektryczny generujący 163 KM, dzięki któremu całkowita moc „zestawu” wzrasta do 963 KM, a maksymalny moment obrotowy do 900 Nm.

Osiągi auta wywołują ogromne wrażenie: sprint do 100 km/h zajmuje mniej, niż 3 sekundy, natomiast na rozpędzenie samochodu do 300 km/h potrzeba około 15 sekund. Prędkość maksymalna wynosi 350 km/h.

LaFerrari zostało również wyposażone w pakiet akumulatorów zasilających silnik elektryczny, które ważą 62 kilogramy i znajdują się w centralnej części pojazdu, dzięki czemu udało się zachować odpowiedni rozkład masy (41% z przodu i 59% z tyłu). Mimo, że kompletny system hybrydowy waży 140 kilogramów, całkowita masa pojazdu to zaledwie 1255 kg.

Salon w Genewie to prawdopodobnie jedyna okazja, aby zobaczyć nowe LaFerrari na żywo. Powstanie bowiem zaledwie 499 egzemplarzy, z których większość zaraz po zakupie trafi zapewne wprost do zabunkrowanych garaży szejków arabskich. Cena jednej sztuki wynosi 1 300 000 euro.

Infiniti

Infiniti Q50 to pierwszy model z linii Q pokazany w Europie.

 

Nowy sedan Q50 należy do segmentu premium D i jest prezentowany w Genewie w dwóch wersjach: Hybrid − napędzanej silnikiem hybrydowym o mocy 364 KM i pojemności 3,5 litra; oraz w wersji 2.2d − z debiutującym na arenie światowej nowym silnikiem Diesla o pojemności 2,2 litra. Pierwsza w historii Infiniti czterocylindrowa jednostka wysokoprężna rozwija moc 170 KM i moment obrotowy 400 Nm, wydzielając poniżej 115 g CO2 na kilometr.

Lamborghini

Samochód wyścigowy na publiczne drogi – tak Lamborghini nazywa swój nowy model Veneno, którego premiera miała miejsce w Genewie. Lamborghini Veneno powstało z okazji pięćdziesiątej rocznicy istnienia włoskiej firmy. Samochód ma agresywną i nieokiełznaną „duszę”, podobnie jak byk Veneno, który w 1914 roku śmiertelnie zranił podczas walki torreadora José Sáncheza Rodrígueza.

Do napędu służy wolnossący silnik V12, który z pojemności 6,5 litra produkuje 750 KM. Producent deklaruje, że nowy supersamochód osiąga maksymalną prędkości 355 km/h i przyspiesza od 0 do 100 km/h w 2,8 sekundy. Doskonałe osiągi to po części zasługa lekkiej i aerodynamicznej konstrukcji pojazdu, który został wykonany z kompozytów wzmacnianych włóknami węglowymi i waży 1450 kilogramów. To aż o 125 kilogramów mniej, niż model Aventador, który posłużył jako „dawca” elementów strukturalnych.

Powstaną tylko trzy egzemplarze tego ekstrawaganckiego samochodu. Wszystkie zostały już sprzedane za łączną sumę 9 milionów euro (po 3 miliony za sztukę)!

Lexus

W Genewie debiutuje nowy Lexus IS. W gamie znajdzie się wersja IS 250 z napędem na tylne koła oraz IS 300h z napędem hybrydowym Lexus Hybrid Drive. Nowy IS 250 będzie dostępny w Europie, z 2,5-litrowym silnikiem benzynowym V6 napędzającym tylne koła. Rozwija on moc 207 KM przy 6400 obr/min i moment obrotowy 250 Nm przy 4800 obr/min, rozpędzając auto od 0-100 km/h w 8,1 sekundy i pozwalając rozwinąć mu prędkość maksymalną 225 km/h.

Sprzedaż modelu w Europie rozpocznie się w połowie 2013 roku.

Mercedes

W tym roku na genewskim stoisku Mercedesa pojawił się Usher – amerykański wokalista, tancerz i aktor – który wraz z szefem koncernu Dieterem Zetsche dokonał oficjalnej prezentacji nowej Klasy A 45 AMG.

 

Pod maską Mercedesa A 45 AMG pracuje 2-litrowy silnik z turbodoładowaniem, który osiąga 360 KM i do 450 Nm momentu obrotowego. Auto przyspiesza od 0 do 100 km/h w ciągu 4,6 s i osiąga maksymalną prędkość 250 km/h (ograniczoną elektronicznie). Silnik jest przy tym bardzo wydajny - na przejechanie 100 km potrzebuje średnio 6,9 l/100 km i spełnia normę Euro 6.

Mitsubishi

W Genewie odbyła się światowa premiera 2 koncepcyjnych pojazdów Mitsubishi Motors: Mitsubishi Concept GR-HEV - sportowo-użytkowego pickupa z napędem hybrydowym i Mitsubishi Concept CA-MiEV - podmiejskiego samochodu elektrycznego o zasięgu 300 km.

  

Salon w Genewie jest także miejscem europejskiego debiutu 2 nowych modeli spod znaku Trzech Diamentów: Mitsubishi Outlander PHEV - pierwszego na świecie seryjnego samochodu elektrycznego typu SUV ze stałym napędem na cztery koła oraz miejskiego pojazdu Mitsubishi Space Star.

Nissan

Nissan zaprezentował w Genewie pełną gamę modeli, na czele z nowym Nissanem Note i koncepcyjnym Resonance.

Nowy Note został opracowany pod kątem europejskich dróg i będzie produkowany w Europie. Nadwozie pojazdu zostało ukształtowane na bazie samochodu koncepcyjnego Invitation. Nowością jest m.in. innowacyjny system kamer 360° oraz system Nissan Safety Shield. Nowy Note pojawi się w salonach w całej Europie jesienią tego roku.

Model Resonance, który został stworzony przez oddział Nissan Design America, jest napędzany zaawansowanym hybrydowym układem elektrycznym, który łączy wysoką efektywność pracy oraz niski poziom emisji. Wnętrze pojazdu zostało zainspirowane rozwiązaniami do przewożenia VIP-ów.

W Genewie zadebiutował też nowy Nissan 370Z Nismo, wyposażony w zmodyfikowaną wersję silnika sześciocylindrowego, wytwarzającego więcej mocy i momentu obrotowego. Podwozie również zostało poddane pewnym zmianom, aby zapewnić lepsze wrażenia podczas jazdy.

Peugeot

2008 to zwinny, funkcjonalny i kompaktowy crossover (o długości 4,16 m) o wyrafinowanej stylistyce i niezwykle oryginalnym charakterze, skierowany do młodych odbiorców. 2008 posiada wszelkie zalety pojazdów marki Peugeot, za które klienci tak bardzo cenią model 208: muskularną sylwetkę, niewielką kierownicę z zespołem zegarów umieszczonych ponad jej kołem, wysoki komfort jazdy, świetne właściwości jezdne i precyzję prowadzenia, wysoką jakość materiałów i wykończenia wnętrza.

Podczas Salonu w Genewie Peugeot 2008 został zaprezentowany w oryginalnym, elektryzującym, miedziano-pomarańczowym odcieniu, który znakomicie oddaje charakter tego dynamicznego crossovera, a jednocześnie jest zapowiedzią pakietów stylizacyjnych, które będą dostępne w gamie akcesoriów.

Renault

Największą tegoroczną nowością Renault jest model Captur. Miejski SUV jest niewielkich rozmiarów, ale dzięki przemyślanej konstrukcji oferuje całkiem przestronne wnętrze. Gama jednostek napędowych składa się z trzech silników: dwóch benzynowych 0.9 Energy TCe 90 KM i 1.2 TCe 120 KM i jednego turbodiesla 1.5 dCi o mocy 90 KM. Mocniejszy benzyniak jest standardowo oferowany ze skrzynią biegów EDC z podwójnym sprzęgłem (opcja w dCi). W ofercie nie ma napędu na cztery koła.

Renault zaprezentowało również nowe Clio GT 120 EDC w odmianie hatchback i kombi.

Samochód został wyposażony w sportowe atrybuty typowe dla Renault Sport, jak na przykład spoiler przedni, tylny i specjalne spoilery progowe, 17-calowe felgi, oddzielne diodowe światła do jazdy dziennej, podwójną końcówkę układu wydechowego oraz oznaczenia GT.

Popielaty wystrój wnętrza uzupełniają chromowane elementy, wykończone czarnym, błyszczącym lakierem. Kierownica, sportowe fotele ze wzmocnionym trzymaniem bocznym, aluminiowe pedały, łopatki zmiany biegów umieszczone pod kierownicą oraz kolor tarczy zegarów przypominają, że kierowca prowadzi sportowe auto.

Do napędu służy niewielki silnik benzynowy o pojemności skokowej 1,2 litra, wspomagany turbosprężarką oraz bezpośrednim wtryskiem paliwa. Jednostka współpracuje z dwusprzęgłową skrzynią EDC i rozwija 120 KM oraz 190 Nm momentu obrotowego. W porównaniu do Clio III GT, nowy model wykazuje się mniejszym zużyciem paliwa (o ponad 2 litry) i niższą emisją CO2; w cyklu mieszanym zużywa 5,2 l / 100 km przy emisji 120 g CO2/km. Ciekawostką w tym segmencie będzie bardzo bogate wyposażenie, obejmujące m.in. nawigację z ekranem dotykowym, kartę „hands-free”, radio Bluetooth® z gniazdem USB oraz automatyczną klimatyzację.

Rolls-Royce

Firma Rolls-Royce zaprezentowała w Genewie swój najnowszy model o nazwie Wraith.

Wraith to odmiana coupe modelu Ghost. Samochód jest o 130 mm krótszy, o 40 mm szerszy i o 43 mm niższy od swojego starszego kuzyna, natomiast rozstaw osi został zredukowany o 183 mm na potrzeby odmiany coupe. Wnętrze modelu Wraith to niemal idealna kopia kabiny Ghosta, jednak w przypadku najnowszego auta producent przewidział miejsce wyłącznie dla czterech pasażerów. Oprócz tapicerki skórzanej najwyższej jakości, wstawek z prawdziwego drewna oraz metalicznych akcentów dekoracyjnych, Rolls-Royce zastosował również znany motyw „gwiazd” w podsufitce.

Pod maską pracuje silnik V12 o mocy 624 KM i maksymalnym momencie obrotowym 800 Nm, dostępnym już od 1500 obr./min. Jednostka współpracuje z ośmiobiegową skrzynią automatyczną ZF zawierającą moduł GPS, który ustala, czy wybrany bieg odpowiada bieżącym warunkom drogowym. Samochód przyspiesza od 0 do 100 km/h w 4,6 sekundy.

W celu poprawy właściwości jezdnych inżynierowie usztywnili zawieszenie i zamontowali przeprojektowany układ kierowniczy o sile wspomagania zależnej od prędkości jazdy. Rolls-Royce Wraith wejdzie do sprzedaży w Wielkiej Brytanii jesienią tego roku. Ceny będą się rozpoczynały się od 215 000 funtów.

Skoda

Czeska marka oficjalnie prezentuje Skodę Octavię Combi trzeciej generacji. Całkiem nowy model światowego bestselleru swój debiut właśnie zalicza podczas Salonu Samochodowego w Genewie. Polska premiera rynkowa wozu nastąpi dopiero w czerwcu bieżącego roku.

Przód Octavii Combi jest identyczny i równie wyrazisty jak w standardowym liftbacku. Całkowicie zmienił się natomiast tył wozu, w którym zachowano typowy dla marki układ świateł w kształcie litery C. Auto jest o 90 mm dłuższe i o 45 mm szersze od swojego poprzednika. Rozstaw osi zwiększył się prawie o 11 cm, co zaowocowało jeszcze większym wnętrzem. Pojemność bagażnika to teraz rekordowe 610 litrów. Po złożeniu oparć tylnej kanapy przestrzeń ładunkowa powiększa się do 1740 litrów.

Suzuki

Suzuki SX4 obecnej generacji weszło do sprzedaży w 2006 roku i po siedmiu latach obecności na rynku doczekało się następcy. Nowy model powstał w oparciu o koncept Suzuki S-Cross, który zadebiutował w Paryżu w 2012 r.

Nowy model jest większy od poprzednika (4,300 mm długości całkowitej i rozstaw osi wynoszący 2,600 mm), dzięki czemu plasuje się w segmencie C. Styliści położyli duży nacisk na nadanie nowemu SX4 cech typowego crossovera, który ma oferować jedną z najbardziej przestronnych kabin pasażerskich i przestrzeni bagażowych w swojej klasie.

SsangYong

Koreański SsangYong również nie próżnował i zaprezentował nowy wcielenie modelu Rodius. Samochód zbudowano w oparciu o nową płytę podłogową, ze starym modelem łączy go jedynie nazwa i stosowana w poprzedniku wysokoprężna jednostka napędowa o pojemności dwóch litrów. 

 

Źródłem napędu jest czterocylindrowy silnik Diesla o mocy 155 KM. Maksymalny moment obrotowy - 360 Nm - dostępny jest w zakresie od 1500 do 2800 obr./min. Standardowo jednostka sprzęgana będzie z sześciostopniową, ręczną skrzynią biegów. Na liście opcji znalazła się też pięciostopniowa, automatyczna przekładnia T-Tronic produkcji Mercedesa. Napęd trafia na koła tylnej osi. Na życzenie klienta Rodius może być wyposażony w układ 4x4. Auto trafi na europejsie rynki jeszcze w tym roku.


Tekst: Piotr Zaleski / SA oraz informacje mototarget.pl          zdjęcia: materiały producentów

Komentarze:

Brak komentarzy
Zaloguj się aby dodawać komentarze