facebook

Przeczytaj artykuły o wybranej marce

testy aut nowych
testy aut używanych
Arrinera » Arrinera Hussarya GT na Festiwalu Prędkości w Goodwood.

Arrinera Hussarya GT na Festiwalu Prędkości w Goodwood.

Kategoria: Arrinera|Komentarze: 0|Data: 2016-06-29 13:42:34

Arrinera Hussarya GT podczas Festiwalu Prędkości przejechała sławetną trasę wyścigu górskiego w Goodwood.

To pierwszy samochód konstrukcji i produkcji polskiej, biorący udział w Festiwalu Prędkości. Nadwozie samochodu powstało z kompozytów na bazie włókna węglowego, zaś rama przestrzenna i klatka bezpieczeństwa ze stalowych rur ze stali bezszwowej BS4 T51. Powszechnie dziś stosowana w sportach motorowych stal kiedyś była wykorzystywana do budowy szkieletów samolotów myśliwskich Hawker Hurricane i Supermarine Spitfire. Aerodynamikę samochodu opracował zespół pod kierunkiem profesora Janusza Piechny z Politechniki Warszawskiej, a dopracowano ją w tunelu aerodynamicznym brytyjskiego ośrodka badawczego MIRA.

Zaprezentowany w Goodwood samochód, zbudowany w zgodzie z przepisami FIA GT, jest napędzany silnikiem V-8 o pojemności 6,2 litra, osiągającym między 420 i 650 KM, zależnie od specyfikacji. Moment napędowy jest dostarczany na tylne koła za pośrednictwem sekwencyjnej przekładni Hewland LLS ze sterowaniem łopatkami przy kierownicy Pectel, sprzęgła Tilton i mechanizmu różnicowego ze zwiększonym tarciem wewnętrznym. Zawieszenie to konstrukcja własna Arrinery, z systemem popychaczowym oraz regulowanymi  amortyzatorami Öhlins. Hamowaniem trudni się kwartet tarcz o średnicy 380 mm z 6-tłoczkowymi zaciskami Alcon - wyścigowy układ ABS Bosch pomaga w optymalizacji siły hamowania.

Poszycie Arrinery Hussarya GT nosi błękitny kolor, mający się kojarzyć z barwą rozpoznawczych, nieuzbrojonych wariantów samolotu Spitfire, latających wyżej i szybciej niż inne wersje genialnego dzieła Reginalda Mitchella.

Po wyścigowym samochodzie Arrinera Hussarya GT, który w udany sposób pięciokrotnie wystąpił przed wymagającą brytyjską publicznością podczas weekendu w Goodwood, w czwartym kwartale 2017 roku, nastąpi prezentacja dopuszczonej do ruchu drogowego wersji trackdayowej, a później całkowicie drogowego wariantu Hussarya 33. Gama samochodów Arrinera nawiązuje do tradycji niezwyciężonej polskiej ciężkiej jazdy, szczególnie zasłużonej w bitwach pod Kircholmem i pod Wiedniem. Do proporców umieszczonych na kopiach towarzyszy husarskich nawiązują biało-czerwone wstęgi na nadwoziu samochodu. Dodatkowo związki z bohaterskimi polskimi pilotami podkreśla umieszczona na aucie szachownica zgodna z wzorem z 1921 roku.


www.swiataut.net           zdjęcia: Arrinera

Komentarze:

Brak komentarzy
Zaloguj się aby dodawać komentarze