facebook

Przeczytaj artykuły o wybranej marce

testy aut nowych
testy aut używanych
Dacia » Nowa Dacia Duster wkracza na wyższy poziom

Nowa Dacia Duster wkracza na wyższy poziom

Kategoria: Dacia|Komentarze: 0|Data: 2017-12-18 09:35:03

Nowa Dacia Duster zaprezentowana po raz pierwszy na wrześniowym Salonie Samochodowym we Frankfurcie zaprezentowała całkowicie zmieniony design nadwozia i zaprojektowane od nowa wnętrze.

Wszystkie zewnętrzne elementy zostały przeprojektowane i zyskały bardziej wyraziste kształty, które podkreślają siłę charakteru auta.

Wnętrze Nowego Dustera oferuje wyższy poziom komfortu bez kompromisów. Zdecydowanie wyższa jakość postrzegania wynika w szczególności ze staranniejszego spasowania i wykończenia poszczególnych elementów.

Przy wsiadaniu do auta uwagę zwraca całkowicie przeprojektowane miejsce kierowcy, które zapewnia komfortowe użytkowanie auta na co dzień.

Nowy Duster dysponuje 27,2 litrami schowków rozmieszczonych w całej kabinie, w tym nową szufladą o pojemności 2,8 l umieszczoną pod fotelem pasażera z przodu. Objętość bagażnika liczona do wysokości tylnej półki wynosi: 445 dm3 VDA (478 l) w wersji 4x2 i 411 dm3 VDA (467 l) w wersji 4x4. Maksymalna objętość bagażnika po złożeniu tylnej kanapy wynosi 1 478 dm ³ VDA (1 623 l).

Nowy Duster zachowuje doskonałą zdolność do pokonywania przeszkód terenowych, która przyczyniła się do sukcesu poprzedniej generacji dzięki swoim wymiarom:

  • długości do 4,34 m,
  • szerokości 1,80 m,
  • dużemu prześwitowi (210 mm),
  • kątowi natarcia 30° i kątowi zejścia 33° w wersji 4x4 oraz 34° w wersji 4x2,
  • kątowi natarcia 21°.

 

Nowy Duster jest wyposażony w nowe, elektryczne wspomaganie kierownicy. Dzięki temu potrzeba o 35% siły mniej do manewrowania kierownicą, zwłaszcza podczas parkowania z niewielką prędkością. Mniejsze o 6% przełożenie zapewnia lepsze wyczucie drogi oraz większą zwrotność w mieście i przy pokonywaniu krętych dróg z dużą prędkością. Układ kierowniczy jest wyposażony w system, który dostosowuje siłę wspomagania do prędkości jazdy i ułatwia utrzymanie kierunku jazdy na autostradzie. Umożliwia również tłumienie drgań kierownicy podczas jazdy w terenie.

System Multiview Camera obejmuje cztery kamery: czołową, dwie boczne i tylną i pozwala kierowcy lepiej ocenić to, co dzieje się wokół samochodu. System jest szczególnie przydatny podczas parkowania. Włącza się automatycznie po wrzuceniu wstecznego biegu. Przy włączeniu biegu do jazdy do przodu system zmienia ujęcie na widok z przodu. Można go również uruchomić ręcznie naciskając na przycisk „MCV”, który znajduje się na panelu

przełączników klawiszowych. Prosty w obsłudze ekran nawigacji pokazuje w danym momencie obraz z jednej kamery na raz. System wyłącza się ręcznie poprzez naciśnięcie przycisku „MCV” lub automatycznie przy prędkości samochodu powyżej 20 km/h. Kamery boczne są wbudowane w lusterka zewnętrzne i pokazują przednie koła, co pozwala precyzyjnie zaparkować samochód.

System wspomagania zjazdu ze wzniesienia (Hill Descent Control) umożliwia kontrolowanie prędkości podczas zjazdu, steruje pracą układu hamulcowego i zapewnia doskonałą stabilność samochodu.

Wspomaganie ruszania pod górę (Hill Start Assist) i system wspomagania zjazdu ze wzniesienia ułatwiają również jazdę w trudnym terenie. Z myślą o wielbicielach jazdy terenowej w wersji 4x4 na e kranie pojawia się kompas, który pokazuje różne kąty nachylenia samochodu.

Nowy Duster jest również wyposażony w system bezkluczykowego dostępu. Po zbliżeniu kierowcy automatycznie odblokowuje drzwi, a po jego oddaleniu się od samochodu ponownie blokuje zamki. Odblokowanie drzwi jest sygnalizowane miganiem świateł awaryjnych i bocznych świateł kierunkowskazów. Natomiast zablokowanie drzwi jest sygnalizowane dwukrotnym mignięciem świateł awaryjnych i bocznych świateł kierunkowskazów. Kierowca nie musi już szukać kluczyka w kieszeni - wystarczy naciśnięcie przycisku „start/stop”.

System MEDIA NAV Evolution posiada funkcję Driving Eco2, która już sprawdziła się w samochodach grupy Renault. Teraz został wyposażony w funkcję eco-coachingu, która umożliwia kierowcy na optymalizację stylu jazdy.

Gama silników Nowej Dacii Duster:

  • Silniki benzynowe: SCe 115 (wersje 4x2 i 4x4) oraz TCe 125 (wersje 4x2 i 4x4) współpracujące ze skrzynią mechaniczną.
  • Silniki wysokoprężne dCi 90 w wersji 4x2 i dCi 110 dla wersji 4x2 i 4x4 również współpracują ze skrzynią mechaniczną. Silnik dCi 110 (do wersji 4X2) może być dodatkowo wyposażony w automatyczną skrzynię biegów z podwójnym sprzęgłem EDC. Możliwa jest również adaptacja LPG dla silnika SCe.

www.swiataut.net        zdjęcia: Dacia

Komentarze:

Brak komentarzy
Zaloguj się aby dodawać komentarze